Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 13.12.2017

Senior z Jarosławia nagrodzony przez ministra Mariusza Błaszczaka

To już drugi jarosławianin, który przechytrzył oszusta. Czujny senior otrzymał w środę gratulacje od szefa MSWiA.

–  Proszę przyjąć moje podziękowania i wyrazy szacunku. To dzięki osobom takim jak Pan, oszuści nie mogą spać spokojnie – napisał minister Mariusz Błaszczak w liście, który bohater całego zajścia otrzymał za pośrednictwem jarosławskich policjantów.

Próba oszustwa na początku przebiegała podobnie do innych. 70-latek odebrał telefon od osoby podającej się za policjanta. Według słów oszusta, syn starszego mężczyzny miał spowodować wypadek drogowy. Przekazanie 27 tys. zł miało pozwolić na bezproblemowe załatwienie sprawy.

70-latek nie był jednak naiwny. Od razu skontaktował się z synem, aby zweryfikować historię o wypadku. Kiedy ta okazała się fałszywa, zaalarmował Policję. Funkcjonariusze zatrzymali 26-letniego przestępcę, gdy ten przyszedł odebrać pieniądze.

 W swoim liście, szef MSWiA podkreślił, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody. Zawsze starają się też odizolować ofiarę od pomocy innych.

–  Pilna prośba o gotówkę, naleganie na pośpiech i prośby, aby nikomu nie mówić o sprawie – to jawne sygnały, że ktoś może próbować nas oszukać – napisał.

Jest to już kolejny przypadek, kiedy niedoszła ofiara przejrzała zamiary oszusta i wydała go w ręce Policji. Jest to tym bardziej pozytywne, że oszuści zwykle żerują właśnie na osobach starszych, aby wykorzystać ich chęć pomocy bliskim.

W lipcu tego roku, minister Mariusz Błaszczak wyróżnił innego mieszkańca Jarosławia, który w podobnych okolicznościach pomógł ująć fałszywego policjanta.

List ministra Mariusza Błaszczaka

Mapa serwisu