Najmłodszy Młody Bohater - Aktualności - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 21.12.2017

Najmłodszy Młody Bohater

3-letni Maciek to jak dotąd najmłodszy z Młodych Bohaterów wyróżnionych przez ministra Mariusza Błaszczaka. W czwartek 21 grudnia, chłopiec otrzymał od szefa MSWiA medal i nagrodę.

- Maciuś jest małym chłopcem, ale już wie, że życiu najważniejsza jest pomoc innym. Wiemy, że wyrośnie na dzielnego mężczyznę. Może zostanie policjantem lub strażakiem i będzie zapewniał bezpieczeństwo innym – powiedział minister gratulując chłopcu i jego mamie.

W lipcu 2017 r. Maciek przebywał w domu z mamą, która niespodziewanie straciła przytomność. W pobliżu nie było nikogo dorosłego. W takiej sytuacji, wiele dzieci mogłoby wpaść w panikę, ale Maciek postanowił poszukać pomocy. Ubrał się jak potrafił i prowadząc na smyczy swojego psa wyszedł z domu. Niepełny ubiór chłopca szybko zwrócił uwagę policjantów. Na ich pytania, chłopiec z płaczem wskazywał kierunek mówiąc „mama”. Funkcjonariusze od razu domyślili się, że matka chłopca może potrzebować pomocy. Maciek doprowadził ich do domu, a policjanci udzielili nieprzytomnej kobiecie pierwszej pomocy i wezwali pogotowie.

Pomimo młodego wieku, Maciek rozumiał, że jego mama potrzebuje pomocy. Wiedział też, że może zaufać policjantom i potrafił wskazać im drogę do poszkodowanej. Dzięki temu, mama chłopca szybko otrzymała potrzebną pomoc.

Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa ministra spraw wewnętrznych i administracji, która służy nagradzaniu i  promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży.

Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.

Medal „Młodego Bohatera” otrzymało już 78 dzieci i młodych ludzi z całej Polski. Ich historie są bardzo różne. Niektórzy informowali służby ratunkowe o zagrożeniu, lub o tym, że ktoś potrzebuje pomocy. Inni udzielali potrzebującym pierwszej pomocy, ratowali poszkodowanych w wypadkach drogowych, czy nawet wyprowadzali ludzi z płonących budynków. Każdy z nagrodzonych udowodnił, że nie jest mu obca wrażliwość na drugiego człowieka. Każdy z nich jest wzorem do naśladowania nie tylko przez rówieśników, ale też dorosłych.

  • Młody bohater #2
  • Młody bohater #3
  • Młody bohater #4

Mapa serwisu