Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 03.01.2018

Rusza przebudowa drogi krajowej do Zegrza – będzie szybciej i bezpieczniej

Długo wyczekiwana przebudowa drogi krajowej nr 61 z Legionowa do Zegrza nareszcie doczeka się realizacji. Minister Mariusz Błaszczak, a także Marek Chodkiewicz, wiceminister infrastruktury i budownictwa, poinformowali o tym w środę w Legionowie. Modernizacja jest ważną inwestycją, na którą czekają zarówno mieszkańcy powiatu legionowskiego, jak i podróżni udający się w kierunku Mazur i Pomorza.

- Jako poseł, jeszcze kiedy Prawo i Sprawiedliwość było w opozycji, wielokrotnie podnosiłem sprawę przebudowy drogi krajowej nr 61 na odcinku biegnącym przez Legionowo – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA przypomniał, że DK61 jest bardzo silnie uczęszczana. Wielu kierowców podróżuje tędy jadąc nad Jezioro Zegrzyńskie, na Mazury, czy na działki nad Narwią. - Niestety przez ostatnie lata słyszeliśmy tylko obietnice – zaznaczył minister Błaszczak. Jednak, jak dodał, za obietnicami nie szły konkrety dotyczące zapewnienia finansowania i realizacji. Dopiero, gdy wybory wygrało PiS, okazało się, że dzięki wyższym wpływom do budżetu inwestycja jest możliwa.

- Zapadła decyzja o przebudowie na odcinku dłuższym, niż to wcześniej było planowane, czyli na odcinku aż do Zegrza – powiedział szef MSWiA. Już za kilka lat jadąc z Warszawy do Zegrza będziemy mieli do dyspozycji po dwa pasy w każdą stronę. Minister Mariusz Błaszczak przekazał też kolejną dobrą informację dla mieszkańców Legionowa, a szczególnie Osiedla Piaski sąsiadującego z DK61. – Tu, gdzie się znajdujemy, zostanie zbudowana kładka dla pieszych. To inwestycja, która pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa i podniesienie komfortu życia mieszkańcom Legionowa - powiedział.

Korki na odcinku, który będzie przebudowany, to prawdziwa bolączka mieszkańców powiatu legionowskiego oraz kierowców. Karetki pogotowia, pojazdy strażackie oraz policyjne radiowozy także mają kłopot z przejazdem przez stale zakorkowaną jednojezdniową trasę. Wpływa to na bezpieczeństwo mieszkańców powiatu, potrzebujących pomocy służb. W 2016 i 2017 r. na ulicach Zegrzyńskiej i Warszawskiej, które obejmie przebudowa, doszło do 7 wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 6 osób zostało rannych. Te dwa lata to także ponad 200 kolizji w rejonie tych ulic – oznacza to, że średnio dochodzi tam do dwóch kolizji tygodniowo.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz poinformował, że 22 grudnia podpisano pozwolenie na rozpoczęcie prac przygotowawczych dla przebudowy odcinka, który będzie liczył 4,5 kilometra (koszt tych prac to ok. 857 tys. zł). Obecnie średni dobowy ruch samochodów na odcinku Legionowo - Zegrze  wynosi ponad 16 tys. pojazdów. Według szacunków Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa po przebudowie ruch ten wynosić może nawet 30 tys. pojazdów na dobę, a dopuszczalna prędkość będzie mogła wynosić nawet 80-100 km/h.

  • Briefing prasowy w Legionowie
    Briefing prasowy w Legionowie
  • Briefing prasowy w Legionowie
    Briefing prasowy w Legionowie
  • Briefing prasowy w Legionowie
    Briefing prasowy w Legionowie

Mapa serwisu