Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 12.02.2018

Minister Joachim Brudziński do funkcjonariuszy: chcę zapoznać się z problemami oraz sukcesami służb mundurowych w naszych „małych ojczyznach”

Komendanci wojewódzcy Policji i Państwowej Straży Pożarnej z Gorzowa Wielkopolskiego, a także Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, przedstawili ministrowi Joachimowi Brudzińskiemu rezultaty pracy służb w woj. lubuskim w 2017 r.

Komendanci omówili też priorytetowe działania na 2018 r. i podsumowali dotychczasowe wyniki realizacji Programu Modernizacji Służb Mundurowych. W odprawie wzięli również udział m.in. wiceminister Paweł Szefernaker, minister Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz szefowie służb.

- Chcę zapoznać się z problemami oraz sukcesami służb mundurowych w naszych „małych ojczyznach”. Dlatego poprosiłem komendantów wojewódzkich o spotkanie, aby wsłuchać się w głos funkcjonariuszy – powiedział minister Joachim Brudziński. Komendanci zaprezentowali specyfikę działań podległych im służb z terenu województwa lubuskiego. Szef lubuskich policjantów oraz Lubuski Komendant Wojewódzki PSP wskazywali, że w zeszłym roku funkcjonariusze z ich formacji mierzyli się m.in. z koniecznością likwidacji ognisk ptasiej grypy (przez cały rok zutylizowano ponad 1 mln sztuk drobiu, w działaniach uczestniczyło prawie 1,2 tys. strażaków, w tym prawie 600 z PSP), a także usuwaniem skutków orkanu „Ksawery” w październiku 2017 r. Akcja trwała ponad tydzień, odnotowano prawie 3 tys. interwencji strażackich związanych z usuwaniem skutków wichury. Zaangażowanych było ponad 14 tys. strażaków z całej Polski, w tym ponad 3,7 tys. z PSP.

Dodatkowo Komendant Wojewódzki Policji przypomniał najważniejsze zatrzymania, do których doprowadzili lubuscy policjanci. Komendant Nadodrzańskiego Oddziału SG wskazał, że funkcjonariusze skonfiskowali w zeszłym roku towar o łącznej wartości prawie 111 mln zł, głównie papierosy i tytoń za ponad 83 mln zł. Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG, wspólnie z CBŚP i Izbą Celną, zlikwidowali też nielegalne fabryki papierosów, krajalnie tytoniu i magazyny. Wartość towaru zabezpieczonego podczas akcji to prawie 40 mln zł.

Rezultaty realizacji Programu Modernizacji

- Wszystkie procesy rozpoczęte przez mojego poprzednika, ministra Mariusza Błaszczaka, zamierzam kontynuować. Moją pracą nie chcę dokonywać rewolucji. Rzeczą priorytetową pozostaje dla nas Program Modernizacji Służb Mundurowych, a co za tym idzie strumień pieniędzy, który powinien popłynąć do wszystkich służb – zaznaczył minister Joachim Brudziński odnosząc się tym samym do głównych obszarów działania zaplanowanych na ten rok.

W ramach Programu Modernizacji lubuska Policja (KWP Gorzów Wlkp.) w latach 2017-2020 na zadania inwestycyjne (m.in. budowy i przebudowy obiektów) przeznaczy ok 85 mln zł. Wybudowane zostaną m.in. nowa siedziba Komendy Powiatowej Policji w Żarach i Komisariaty Policji w Iłowej oraz Kożuchowie. Przebudowany i zmodernizowany zostanie budynek służb kryminalnych w Zielonej Górze, przebudowane zostaną pomieszczenia na strzelnicę wraz z wyposażeniem w budynku KMP Zielona Góra, a także Posterunki Policji w Babimoście, Nowogrodzie Bobrzańskim, czy Świdnicy.

Do tej pory w woj. lubuskim, w ramach programu, odtworzono posterunki Policji w Dobiegniewie, Szlichtyngowej, Kargowej, Zbąszynku, Przytocznej i Lubniewicach. Z programu modernizacji w zeszłym roku lubuska Policja zakupiła także 22 pojazdy, m.in. służące do zabezpieczenia pirotechnicznego.

Lubuska Państwowa Straż Pożarna środki z Programu Modernizacji przeznaczy m.in. na przebudowę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Gorzowie Wlkp. i budowę nowej JRG PSP w Szprotawie. Ogółem w latach 2017-2020 w ramach modernizacji lubuscy strażacy wydadzą ponad 18,7 mln zł. Do tej pory zakupiono już m.in. komplety ubrań specjalnych i średni samochód gaśniczy. W tym roku pieniądze zostaną także przeznaczone na budowę i modernizację sieci IT i łączność.

Jeśli chodzi o Nadodrzański Oddział Straży Granicznej (obejmujący swoim działaniem trzy województwa: lubuskie, dolnośląskie i wielkopolskie), to w ramach modernizacji w 2017 roku zakupił on flotę transportową (busy, samochody osobowe i terenowe), a także uzbrojenie i wyposażenie (kamizelki kuloodporne, karabinki Mini-Beryl, lornetki pryzmatyczne i latarki). Pieniądze zostały także przeznaczone na sprzęt łączności i informatyki. W ramach programu przebudowano krytą strzelnicę w Komendzie Oddziału w Krośnie Odrzańskim i stworzono system kontroli dostępu do komendy. W kolejnych latach Nadodrzański Oddział SG planuje kupić kolejne karabinki Mini-Beryl, a także samochody patrolowe i terenowe, auta do przewozu osób zatrzymanych, Schengenbusy i mikrobusy (łącznie 35 pojazdów). Zmodernizowane zostaną także Placówki SG w Tuplicach, Kłodzku, Krośnie Odrzańskim i Gorzowie Wlkp. Planowany jest też zakup radiotelefonów cyfrowych.

Zadania na przyszłość

Minister Joachim Brudziński przypomniał, że stawia przed komendantami zadanie dbania o honor służb im podległych. – Tak jak cieszą wysokie współczynniki poziomu zaufania i poczucia bezpieczeństwa obywateli, tak samo należy się smucić z tego, jeżeli w Państwa szeregach znajdą się, pojedyncze na szczęście, przypadki naruszenia honoru i zaufania do służb – powiedział. Zaznaczył, że oczekuje bezwzględnej eliminacji tych postaw. Podkreślił, że funkcjonariusze mają jego pełne wsparcie.

***

W naradzie, która odbyła się w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., oprócz szefa MSWiA i wiceministra Pawła Szefernakera, wzięli także udział m.in.: Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, komendant główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski, zastępca komendanta głównego Straży Granicznej Marek Małkowski, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, oraz komendanci służb z woj. lubuskiego.

 • Narada służb Gorzowie Wlkp.
  Narada służb Gorzowie Wlkp. #1
 • Narada służb Gorzowie Wlkp.
  Narada służb Gorzowie Wlkp. #2
 • Narada służb Gorzowie Wlkp.
  Narada służb Gorzowie Wlkp. #3
 • Narada służb Gorzowie Wlkp.
  Narada służb Gorzowie Wlkp. #4
 • Narada służb Gorzowie Wlkp.
  Narada służb Gorzowie Wlkp. #5
 • Narada służb Gorzowie Wlkp.
  Narada służb Gorzowie Wlkp. #6
 • Narada służb Gorzowie Wlkp.
  Narada służb Gorzowie Wlkp. #7
 • Narada służb Gorzowie Wlkp.
  Narada służb Gorzowie Wlkp. #8
 • Narada służb Gorzowie Wlkp.
  Narada służb Gorzowie Wlkp. #10

Mapa serwisu