Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 23.02.2018

Szkolenie dla kandydatów na komisarzy wyborczych już w ten weekend

Kandydaci na komisarzy wyborczych wezmą udział w bezpłatnym szkoleniu organizowanym przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego. Zajęcia dla osób, które zarejestrowały się na stronie internetowej organizatora odbędą się 24 lub 25 lutego br. Egzamin, który sprawdzi znajomość prawa wyborczego zaplanowany jest tydzień później, czyli 3 marca br.

Szkolenie skierowane jest do kandydatów na komisarzy wyborczych, którzy spełniają wymagania zawarte w Kodeksie Wyborczym. Wcześniej niezbędne było jednak złożenie aplikacji do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wnioski drogą elektroniczną przyjmowane były do 19 lutego br. Z kolei rejestracja chętnych na kurs trwała do 21 lutego.

Uczestnictwo w szkoleniu nie jest warunkiem koniecznym do przystąpienia do egzaminu.

Przedstawione zostaną zagadnienia dotyczące ordynacji wyborczych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wyborów samorządowych. Omówione zostaną też konstytucyjne ramy wyborów w Polsce. Podczas szkolenia uczestnicy poznają również historię wyborów.

Przedstawione będą nowe rozwiązania prawne i organizacyjne wprowadzone ustawą z 11 stycznia 2018 roku. W tej części zawarte będą m.in.: techniczne aspekty głosowania oraz zasady weryfikacji ważności wyborów.

Kandydaci pogłębią też swoją wiedzę dotyczącą statusu, zadań i kompetencji komisarzy wyborczych oraz orzecznictwa sądów i Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego praktyki wyborczej.

Szkolenia poprowadzą: prof. dr hab. Mirosław Granat, sędzia TK w stanie spoczynku, dr hab. Jan Majchrowski, dr hab. Jarosław Szymanek, dr Marcin Olszówka i Jan Leszczewski, Komisarz Wyborczy, Wiceprezes Sądu Okręgowego w Łomży.

Szczegółowy program szkoleń umieszczony jest na stronie Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego.

Mapa serwisu