Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 27.02.2018

Mrozy nie odpuszczają, zwróć uwagę na potrzebujących

W Polsce nadal utrzymują się niskie temperatury. Tylko w ciągu ostatniej doby z wychłodzenia zmarło 5 osób, a od początku lutego 24. Zwracajmy uwagę na osoby bezdomne i starsze, a niepokojące sygnały przekazujmy do służb. Niezależnie od tego policjanci patrolują miejsca, gdzie przebywają bezdomni m.in. kanały ciepłownicze i ogródki działkowe.

Zwracajmy uwagę na osoby, którym grozi wychłodzenie

Od początku roku z powodu wychłodzenia zmarło 36 osób. W związku z niskimi temperaturami, które w niektórych miejscach w Polsce spadły poniżej -20 stopni Celsjusza, służby apelują o wrażliwość i zwracanie uwagi na osoby, których życie może być zagrożone. Szczególnie chodzi o osoby bezdomne i starsze. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe m.in. 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie.

W okresie zimowym policjanci ze szczególną uwagą patrolują miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Osobom bezdomnym proponują przewiezienie do ośrodka, w którym można zjeść ciepły posiłek i spędzić noc w bezpiecznych warunkach.

Od początku roku w związku z czadem strażacy interweniowali ponad 1,5 tys. razy

Od początku tego roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 1575 zdarzeń związanych z zatruciem czadem, w których poszkodowanych zostało prawie tysiąc osób. Na skutek zatrucia tlenkiem węgla od początku roku zmarło 25 osób.

Tlenek węgla potocznie nazywany czadem jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu.

Przyczyną tragedii jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni. Państwowa Straż Pożarna podkreśla, że pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

Niebezpeczny lód

Niskie temperatury sprawiły, że jeziora i rzeki skuł lód. Z zamarzniętych tafli korzystają wędkarze. Kiedy zauważymy kogoś, pod kim załamał się lód w pierwszej kolejności należy wezwać służby ratunkowe. Decydując się pomóc takiej osoby, przede wszystkim powinniśmy nie narażać siebie na niebezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci skafandra w zimnej wodzie można przebywać bardzo krótko.

Nie ulega wątpliwości, że dla amatorów łyżwiarstwa najbezpieczniejsze są sztuczne lodowiska. Dlatego do korzystania z nich szczególnie namawiamy. 

Mapa serwisu