Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 20.03.2018

1,3 mld zł na wsparcie infrastruktury drogowej w województwach

Odprawa wojewodów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

W 2018 roku rząd na budowę i remont dróg lokalnych przeznaczy łącznie 1,3 mld złotych. Jest to o 500 mln więcej niż do tej pory było zaplanowane w budżecie.

- Minister Joachim Brudziński bardzo zabiegał o te środki – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas odprawy z wojewodami. Szef rządu zaznaczył, że rozwój dróg lokalnych jest bardzo ważny.

- Najważniejsze jest teraz racjonalne wydanie tych pieniędzy i żeby ich beneficjentem były te samorządy, które na takie wsparcie do tej pory nie mogły liczyć – powiedział minister Joachim Brudziński.

Samorządy będą mogły otrzymać do 80 proc. dofinansowania do inwestycji. Jego wysokość uzależniona jest od zamożności wnioskujących miast i gmin.  Maksymalna kwota jaką z budżetu państwa może otrzymać samorząd to 5 mln zł. Za organizację, przeprowadzenie naboru i kontrolę programu odpowiadać będą wojewodowie.

Program koncentruje się na trzech priorytetach. Pierwszy z nich to inwestycje w drogi lokalne, które ułatwią dojazd do centrów gospodarczych lub społeczno-kulturalnych. Drugi przewiduje dofinansowanie do dróg lokalnych lub węzłów, które łącza się z drogami wyższego rzędu. Dzięki temu poprawi się dostęp do ośrodków społeczno-gospodarczych o znaczeniu regionalnym lub krajowym. Trzeci priorytet to dotacje do budowy m.in. skrzyżowań, sygnalizacji świetlnej, chodników, które poprawią bezpieczeństwo na drogach lokalnych.               

W odprawie z wojewodami uczestniczyli również wiceminister Paweł Szefernaker, Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

  • 1,3 mld zł na wsparcie infrastruktury drogowej w województwach
  • 1,3 mld zł na wsparcie infrastruktury drogowej w województwach
  • 1,3 mld zł na wsparcie infrastruktury drogowej w województwach

Mapa serwisu