Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 04.04.2018

Mazowieckie samorządy z promesami na odbudowę zniszczeń

Wiceminister Jarosław Zieliński podczas zdjęcia pamiątkowego z przedstawicielami samorządów terytorialnych w województwie mazowieckim.

Ponad 24,5 mln złotych przeznaczonych zostanie na odbudowę dróg i mostów w czternastu mazowieckich powiatach i gminach. Dziś w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wiceminister Jarosław Zieliński przekazał przedstawicielom samorządów promesy potwierdzające przyznanie środków na usuwanie zniszczeń, które powstały w latach 2016-2017 w wyniku m.in. opadów deszczu, gradu, a także przez silny wiatr.

Co roku w różnych częściach naszego kraju silne zjawiska atmosferyczne powodują straty w infrastrukturze. - Wtedy państwo powinno przyjść z pomocą ludziom i samorządom, aby te straty zniwelować i odbudować zniszczoną infrastrukturę – drogi, mosty, czy szkoły – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński podczas przekazywania promes dla samorządów. Zaznaczył, że są również takie tereny, na których zniszczenia od lat są większe. - Siły przyrody nie rozróżniają co jest samorządowe, a co rządowe, zniszczenia dotyczą wszystkiego – dodał.

Dofinansowanie przekazane przez wiceministra Zielińskiego pochodzi z rezerwy MSWiA. Środki na realizacje 33 inwestycji zostały przyznane na wniosek Wojewody Mazowieckiego. Kwota ponad 24,5 mln zł zostanie przeznaczona na remonty dróg w powiatach: garwolińskim, łosickim, siedleckim, białobrzeskim, sochaczewskim, a także gminach Bielany, Łochów, Mińsk Mazowiecki, Trojanów, Sterdyń, Wiśniew, Jastrzębia, Łyse i Olszanka. Przyznane środki pomogą samorządom uporać się ze szkodami, jakie w infrastrukturze komunalnej powstały w wyniku m.in. intensywnych opadów deszczu. Warto przypomnieć, że w tym tygodniu promesy na kwotę 10,9 mln zł otrzymali także przedstawiciele czternastu samorządów z województwa podlaskiego.

Minister przypomniał też, że pieniądze z tej samej rezerwy, z której dziś promesy otrzymały samorządy z Mazowsza, pozwalają m.in. na budowę wałów przeciwpowodziowych na Wiśle i Odrze. Rezerwa w kwocie 317 mln zł przeznaczana jest na odbudowę zniszczeń. Najwięcej z tej kwoty, bo ok. 100 mln zł, przekazane zostało dwóm województwom: pomorskiemu i kujawsko-pomorskiemu, które ucierpiały w wyniku nawałnic z zeszłego roku. - To bardzo ważna pomoc państwa. Mamy zniszczenia bieżące, ale także straty z rządów naszych poprzedników z koalicji PO-PSL, nawet z roku 2009. Staramy się naprawiać szkody także z przeszłości, niezależnie od tego, kiedy straty powstały – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński życząc jednocześnie, aby inwestycje zostały zrealizowane sprawnie, szybko i gospodarnie.

 • Wiceminister Zieliński przemawiający przy mikrofonie.
  Mazowieckie samorządy z promesami na odbudowę zniszczeń
 • Jarosław Zieliński siedzący na publiczności.
  Mazowieckie samorządy z promesami na odbudowę zniszczeń
 • Wiceminister MSWiA ściskający dłoń przedstawicielowi samorządu terytorialnego z Mazowsza.
  Mazowieckie samorządy z promesami na odbudowę zniszczeń
 • Minister Jarosław Zieliński wręczający promesy przedstawicielom samorządów terytorialnych.
  Mazowieckie samorządy z promesami na odbudowę zniszczeń
 • Minister Zieliński podczas wręczania promesów.
  Mazowieckie samorządy z promesami na odbudowę zniszczeń
 • Jarosław Zieliński wręczający promesy.
  Mazowieckie samorządy z promesami na odbudowę zniszczeń

Mapa serwisu