Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 10.04.2018

Pamiętamy o funkcjonariuszach BOR

Minister Joachim Brudziński składa kwiaty na grobach funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej.

W 8. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej minister Joachim Brudziński oraz wiceminister Jarosław Zieliński uczcili pamięć dziewięciorga funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Oficerowie zginęli na służbie w drodze na uroczystości rocznicowe w Katyniu.

Minister Joachim Brudziński we wtorek rano złożył kwiaty na grobach funkcjonariuszy BOR, którzy pochowani są na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Przy obelisku w siedzibie Służby Ochrony Państwa upamiętniono dziewięcioro funkcjonariuszy. Kwiaty pod pomnikiem w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego złożył wiceminister Jarosław Zieliński.

- Mimo upływu 8 lat pamięć o tych, którzy zginęli wciąż jest żywa. Żywy jest także ból, który nadal trudno wyrazić słowami – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński. Zapewnił, że pamiętamy o wszystkich osobach, które zginęły w katastrofie. – Musimy wypełniać całą swoją służbą ich testament. Bo to nadaje tej tragicznej śmierć sens narodowy i publiczny. Ten testament jest prosty to służba niepodległej – podkreślił Jarosław Zieliński.

– W tym miejscu, gdzie zaczynała się służba dziewięciorga funkcjonariuszy BOR chciałbym podziękować im za postawę, heroizm, bohaterstwo – zaznaczył wiceminister. Przypomniał też, że Katastrofę Smoleńską parlament uznał za największa tragedię po II Wojnie Światowej.

10 kwietnia 2010 roku do Smoleńska na uroczystości związane z 70. rocznicą Zbrodni Katyńskiej leciało 9 funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. W tym dniu w Katyniu miały odbyć się uroczystości z udziałem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W katastrofie samolotu zginęło 96 osób. Wśród nich byli między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa, oraz rodziny ofiar pomordowanych w Katyniu. 

Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku*

płk Jarosław Florczak - pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 21 lat. Odpowiadał za bezpieczeństwo Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Otrzymywał w trakcie służby liczne nagrody i wyróżnienia, w tym odznaczenia: Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz Brązowy Krzyż Zasługi. Był stanowczy, konsekwentny i ceniony przez współpracowników. Sportowiec i pasjonat siatkówki. Pozostawił żonę i córkę.

mjr Dariusz Michałowski - pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 16 lat. W trakcie służby został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Pasjonat sportu i maratończyk. Trenował wschodnie sztuki walki.

kpt. Paweł Janeczek - pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu przez 17 lat. Odpowiadał za bezpieczeństwo Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uważany przez współpracowników za profesjonalistę, który doskonale sprawdzał się w swoim zawodzie. Pozostawił żonę i syna.

ppor. Agnieszka Pogródka – Węcławek - wielokrotnie wyróżniana i nagradzana. Pełniła służbę w Biurze Ochrony Rządu od 8 lat. Pozostawiła męża.

ppor. Artur Francuz - pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu przez 18 lat. Interesował się historią z okresu II Wojny Światowej. Był dumny z tego, że mógł ochraniać ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie, którego darzył wielkim szacunkiem. Uważany przez przełożonych i współpracowników za profesjonalistę, który wzorowo wypełniał swoją służbę. Pozostawił żonę i dwoje dzieci.

ppor. Paweł Krajewski - pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu przez 14 lat. Od 2005 roku obowiązki służbowe wykonywał w grupie chroniącej Prezydenta RP. Był instruktorem Chorągwi Mazowieckiej Hufca ZHP Przasnysz. Pozostawił żonę i dwoje dzieci.

por. Piotr Nosek - w trakcie służby otrzymywał nagrody i wyróżnienia. Interesował się sztukami walki i sportami obronnymi. Jeździł na zawody strzeleckie w całej Polsce. Był doskonałym strzelcem. Pozostawił żonę i dziecko.

ppor. Jacek Surówka - pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 9 lat. Otwarty na drugiego człowieka. Pomagał niepełnosprawnym i potrzebującym dzieciom, udzielał się w Polskim Czerwonym Krzyżu oraz Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki Towarzystwa Pomocy Dzieciom w Helenowie.

ppor. Marek Uleryk - pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 12 lat. Przełożeni darzyli go ogromnym uznaniem, pełnił służbę w ochronie osobistej Marii Kaczyńskiej, małżonki Prezydenta RP. Sportowiec i pasjonat sportów ekstremalnych. Był instruktorem spadochroniarstwa. Dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Polski w wojskowym wieloboju spadochronowym.

*źródło www.sop.gov.pl

 • Minister Joachim Brudziński składa wieniec na grobie śp. Władysława Stasiaka, byłego szefa MSWiA
  Szef MSWiA złożył hołd funkcjonariuszom BOR, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej
 • Składanie kwiatów na grobach funkcjonariuszy BOR.
  Szef MSWiA złożył hołd funkcjonariuszom BOR, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej
 • Minister Joachim Brudziński z zapalonym zniczem.
  Szef MSWiA złożył hołd funkcjonariuszom BOR, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej
 • Minister Brudziński przed grobami funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej.
  Szef MSWiA złożył hołd funkcjonariuszom BOR, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej
 • Minister Brudziński układa wieniec na grobie funkcjonariusza BOR.
  Szef MSWiA złożył hołd funkcjonariuszom BOR, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej
 • Minister Joachim Brudziński i Komendant SOP.
  Szef MSWiA złożył hołd funkcjonariuszom BOR, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej
 • Wiceminister Zieliński wraz z kierownictwem SOP na uroczystości pod Obeliskiem upamiętniającym funkcjonariuszy BOR , którzy zginęli na służbie.
  Pamiętamy o funkcjonariuszach BOR
 • Wiceminister Jarosław Zieliński przemawia w siedzibie SOP.
  Pamiętamy o funkcjonariuszach BOR
 • Wiceminister Zieliński składa wieniec przed Obeliskiem upamiętniającym funkcjonariuszy BOR , którzy zginęli na służbie.
  Pamiętamy o funkcjonariuszach BOR
 • Komendant SOP składa wieniec przed Obeliskiem upamiętniającym funkcjonariuszy BOR , którzy zginęli na służbie.
  Pamiętamy o funkcjonariuszach BOR
 • Rodziny funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej składają kwiaty i znicze pod pomnikiem.
  Pamiętamy o funkcjonariuszach BOR
 • Obelisk upamiętniający funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli na służbie. Kwiaty i znicze przed obeliskiem.
  Pamiętamy o funkcjonariuszach BOR

Mapa serwisu