Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 17.04.2018

Minister Joachim Brudziński o sukcesach polskiej Policji

Minister Joachim Brudziński podczas konferencji prasowej.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim oraz komendantem głównym Policji nadinsp. Jarosławem Szymczykiem minister Joachim Brudziński mówił o skutecznej pracy Policji oraz o ostatnich międzynarodowych sukcesach Centralnego Biura Śledczego Policji.

- Chciałbym podziękować premierowi, że wspiera zasadę „bezpieczne państwo, to bezpieczni obywatele”, co oznacza, że służby muszą być dobrze zabezpieczone, wyposażone i opłacane. To oznacza konkretne liczby – szef MSWiA odniósł się do przeprowadzanego przez rząd Programu Modernizacji Służb Mundurowych, dzięki któremu do 2020 r. do służb trafi ponad 9 mld zł. - Pieniądze te przełożą się na realne i odczuwalne w budżetach domowych funkcjonariuszy podwyżki – zaznaczył minister i przypomniał, że już od 1 maja 2018 r. do najniżej zaszeregowanych policjantów trafi 150 mln zł.

W czasie konferencji minister wspomniał o dotychczasowych sukcesach śledczych z tzw. krakowskiego „Archiwum-X”, którzy wielokrotnie udowodnili, że nie ma zbrodni doskonałej, a także poinformował o najnowszych spektakularnych osiągnięciach policjantów z CBŚP na arenie międzynarodowej. Minister Joachim Brudziński wymienił akcję ujawnienia i zabezpieczenia ok. 3,6 tony haszyszu oraz ok. 2,5 tony prekursorów do produkcji amfetaminy, które zostały przetransportowane samochodem ciężarowym należącym do polskiej firmy z Hiszpanii do Holandii, gdzie znajdował się magazyn narkotyków. Dzięki wielomiesięcznej pracy CBŚP polscy policjanci rozpracowali międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem i wraz z przedstawicielami holenderskiej policji przechwycili ponad 6 ton narkotyków. - Został zatrzymany i zabezpieczony towar, z którego - gdyby trafił do Polski -  grupy przestępcze mogłyby uzyskać ok. 200 mln zł – minister podkreślił skalę, na jaką przeprowadzona była akcja.

W ostatnich dniach funkcjonariusze CBŚP doprowadzili też do uwolnienia polskiej obywatelki uprowadzonej w RPA przez mężczyznę, na zaproszenie którego pojechała do Johannesburga. Mężczyzna żądał od syna kobiety 2 mln euro okupu i groził pozbawieniem jej życia. Dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy CBŚP oraz uruchomieniu kanałów współpracy z partnerami służb zagranicznych, m.in. z EUROPOLEM i FBI, polska obywatelka bezpiecznie wróciła do kraju. - Polacy mogą czuć się bezpiecznie, bo państwo polskie nie pozostawia ich nawet w tak dramatycznych sytuacjach. Państwo polskie zawsze będzie stało u boku polskiego obywatela – podkreślił minister.

Minister Joachim Brudziński poinformował także o wysokim wskaźniku zaufania obywateli do Policji i podziękował funkcjonariuszom wszystkich służb za ich codzienną pracę. O wysokim wskaźniku poczucia bezpieczeństwa mówił także premier Mateusz Morawiecki - 90 % Polaków czuje się w Polsce bezpiecznie. Szef rządu zaznaczył również, że bezpieczeństwo jest jednym z głównych priorytetów rządu.

 • Minister Joachim Brudziński przy mównicy podczas konferencji prasowej z premierem i komendantem głównym Policji.
  Minister Joachim Brudziński o sukcesach polskiej Policji
 • Minister Brudziński oraz komendant główny Policji Jarosław Szymczyk przy mównicach.
  Minister Joachim Brudziński o sukcesach polskiej Policji
 • Uczestnicy konferencji podczas wystąpienia stojący przy mównicach.
  Minister Joachim Brudziński o sukcesach polskiej Policji
 • Minister Joachim Brudziński na tle flagi Polski i Unii Europejskiej.
  Minister Joachim Brudziński o sukcesach polskiej Policji
 • Prelegenci konferencji na tle flag Polski i Unii Europejskiej.
  Minister Joachim Brudziński o sukcesach polskiej Policji
 • Szef MSWiA podający rękę głównemu komendantowi Policji na zakończenie konferencji.
  Minister Joachim Brudziński o sukcesach polskiej Policji

Mapa serwisu