Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 14.05.2018

Medal "Gloria Artis" dla Andrzeja Górszczyka

Andrzej Górszczyk, poeta, pedagog i satyryk został dziś uhonorowany Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" przez Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W spotkaniu uczestniczył minister Joachim Brudziński.

Andrzej Górszczyk jest znany przede wszystkim jako autor "Ballady o marynarzach z Titanica" – piosenki, która stała się jednym z hymnów opozycji podczas upadku PRL. Wydał również kilka tomików wierszy i prowadził aktywną działalność kabaretową – był między innymi twórcą kabaretu "Lach", a także zainicjował powstanie kabaretu "Podegrodzie".

Szef MSWiA podkreślił znaczenie dorobku literackiego Andrzeja Górszczyka dla polskiej kultury. Pogratulował mu też odznaczenia.

Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" jest nadawany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Otrzymują go osoby, które szczególnie wyróżniają się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal posiada trzy stopnie: Złoty, Srebrny i Brązowy.

  • Minister Joachim Brudziński razem z ministrem Piotrem Glińskim i Andrzejem Górszczykiem.
    Medal „Gloria Artis” dla Andrzeja Górszczyka fot. A. Mitura / MSWiA
  • Minister Brudziński podaje dłoń Andrzejowi Górszczykowi.
    Medal „Gloria Artis” dla Andrzeja Górszczyka fot. A. Mitura / MSWiA
  • Minister Piotr Gliński odznacza Andrzeja Górszczyka medalem Gloria Artis.
    Medal „Gloria Artis” dla Andrzeja Górszczyka fot. A. Mitura / MSWiA

Mapa serwisu