Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 18.05.2018

Minister Joachim Brudziński wziął udział w obchodach 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Uroczystości na Monte Cassino

W dniach 17-18 maja br. szef MSWiA Joachim Brudziński wraz z polską delegacją najwyższych władz państwowych uczestniczył we Włoszech w uroczystych obchodach 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

- Coroczna obecność delegacji rządowej na Monte Cassino pokazuje, że to miejsce jest dla Polski i narodu polskiego niezwykle ważne i wpisuje się w te święte miejsca uświęcone krwią polskiego żołnierza – powiedział w czasie uroczystości minister Joachim Brudziński i podkreślił, że narody muszą być silne nie tylko siłą militarną, ekonomiczną i gospodarczą, ale także silne tożsamością i pamięcią.

Uroczystości rocznicowe

W czwartek państwowa delegacja upamiętniła polskich żołnierzy walczących o Piedimonte San Germano. Oprócz ministra Joachima Brudzińskiego Polskę reprezentowali m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Senatu Maria Koc, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz senator Maria Anders.

W czasie uroczystości, na której obecni byli także weterani II wojny światowej, w tym walczący o Monte Cassino żołnierze gen. Andersa, dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej nadającej miejscu nazwę „Wzgórza Pamięci”. Członkowie polskiej delegacji wyrazili uznanie dla toczących zwycięską walkę bohaterów, a także oddali hołd tym, którzy za obronę włoskiej ziemi oddali swoje życie. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem 6. Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich”, a mjr Otton Hulacki, żołnierz 2. Korpusu Polskiego, odczytał Apel Poległych.

Po zakończeniu ceremonii w Piedimonte San Germano polska delegacja udała się do Cassino, gdzie złożyła kwiaty pod pomnikiem gen. Władysława Andersa.

Czwartkowe obchody przeniosły się następnie na cmentarz żołnierzy Włoskiego Korpusu Wyzwolenia generała Umberto Utiliego znajdujący się w miejscowości Mignano Monte Lungo. Przedstawiciele polskich władz wraz z weteranami, prezesami organizacji kombatanckich, działaczami opozycji antykomunistycznej oraz pocztami sztandarowymi uczcili pamięć włoskich żołnierzy walczących ramię w ramię z Polakami, Brytyjczykami i Amerykanami.

Główne obchody 74. rocznicy Bitwy o Monte Cassino

Centralne obchody rocznicowe odbyły się na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino w piątek 18 maja, dokładnie w 74. rocznicę zwycięstwa 2. Korpusu Polskiego. Głównym punktem uroczystości była dziękczynna msza święta, sprawowana w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy walczących pod Monte Cassino i ich rodzin. W trakcie głównych obchodów odczytany został Apel Poległych, a wojskowy chór odśpiewał utwór „Czerwone Maki”. W tym roku, w trakcie centralnych uroczystości strzelcy Związku Strzeleckiego „Strzelec” złożyli na Monte Cassino ślubowanie. Oficjalne uroczystości zakończyła ceremonia złożenia wieńców.

Jedna z najważniejszych bitew II wojny światowej

18 maja 1944 r., po zaciętych walkach, oddziały 2. Korpusu Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Andersa stoczyły decydującą bitwę i odniosły na Monte Cassino historyczne zwycięstwo, a nad ruinami klasztoru benedyktynów powiała biało-czerwona flaga. Tym samym zdobyto jedną z najważniejszych w czasie II wojny światowej niemieckich pozycji obronnych.

Zdobycie klasztoru nie zakończyło trwających w masywie cassińskim walk. W dniach 19-25 maja oddziały gen. Andersa stoczyły kolejny zwycięski bój o miasteczko Piedimonte San Germano, które także stanowiło kluczowy bastion niemieckiej obrony.

W Bitwie o Monte Cassino zginęło 923 polskich żołnierzy, a 2931 zostało rannych. 345 uznano za zaginionych w czasie walki. W latach 1944-1945 u stóp klasztoru na  Monte Cassino, w tzw. „Dolinie Śmierci”, powstał polski cmentarz wojenny. Na tej jednej z najważniejszych polskich nekropolii spoczywa także gen. Władysław Anders. O bohaterstwie polskich żołnierzy przypomina wyryty na cmentarzu napis „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni jej służbie”.

Fot. por. Robert Suchy/CO MO

 

Mapa serwisu