Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 19.05.2018

Minister Joachim Brudziński do strażaków w Myśliborzu: Zaufanie obywateli to owoc Waszej służby

Minister Joachim Brudziński wręcza strażakom sztandar.

- Służba funkcjonariuszy i druhów ochotników ma w oczach obywateli, premiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji dużą wartość - podkreślił szef MSWiA podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Myśliborzu. Przypomniał, że strażakom ufa 94 procent obywateli. 

W obchodach Dnia Strażaka w Myśliborzu uczestniczył też wiceminister Krzysztof Kozłowski. W trakcie uroczystości 68 osób odebrało odznaczenia państwowe. Natomiast 28 funkcjonariuszy awansowało na wyższy stopień służbowy. Natomiast strażacy z Komendy Powiatowej w Myśliborzu odebrali z rąk szefa MSWiA sztandar swojej jednostki.

- Chcemy budować siłę i prestiż zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Dlatego środki z Programu Modernizacji Służb Mundurowych trafiają zarówno do PSP, jak i do strażaków-ochotników – powiedział minister Joachim Brudziński.

W ramach środków z tego programu, oprócz zakupów sprzętu i modernizacji jednostek, następuje także wzrost wynagrodzeń. Każdy funkcjonariusz od 1 stycznia 2019 r. będzie zarabiać średnio o ponad 800 zł więcej niż w 2015 r., a wynagrodzenia pracowników cywilnych wzrosną średnio o 750 zł.

Między innymi ze środków z Programu Modernizacji straż pożarna w województwie zachodniopomorskim planuje w tym roku kupić samochody pożarnicze. Oprócz tego z programu współfinansowany jest remont jednostki w Choszcznie i budowa nowej siedziby w Gryficach.

W tym roku do OSP trafi kwota w wysokości ponad 137,5 mln zł. To o ponad 30 procent więcej, niż w 2015 r. i ponad 13,5 mln zł więcej, niż w zeszłym roku.

W województwie zachodniopomorskim funkcjonuje 20 Komend Miejskich i Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. Służbę w nich pełni prawie 1,5 tysiąca funkcjonariuszy. W działaniach wspierają ich strażacy-ochotnicy. Z 439 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które są terenie województwa, 185 włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zrzeszonych w nich jest 11 tys. osób.

W 2017 r. strażacy z województwa zachodniopomorskiego wyjeżdżali do akcji blisko 20 tys. razy. Ponad 6 tysięcy razy gasili pożary. W porównaniu do 2016 r. ich liczba zmniejszyła się o ponad 24 proc. Ponad 12 tys. interwencji związanych było z miejscowymi zagrożeniami, czyli między innymi wypadkami drogowymi czy usuwaniem skutków nawałnic. W porównaniu do 2016 r. o 22 proc. wzrosła liczba takich działań. Strażacy w 2017 r. przeprowadzili 1,4 tysiąca akcji edukacyjnych, w których udział wzięło 120 tys. osób.

Mapa serwisu