Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 24.05.2018

Pomorscy funkcjonariusze przygotowują się do sezonu letniego i zlotu harcerzy

Minister Joachim Brudziński przemawia na tle wozu strażackiego

Stan przygotowań służb do zbliżającego się sezonu letniego, a także zabezpieczenie zlotu harcerzy z okazji 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego, były jednymi z tematów poruszonych podczas odprawy ministra Joachima Brudzińskiego z komendantami Państwowej Straży Pożarnej i Policji z woj. pomorskiego, a także przedstawicielami Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Funkcjonariusze odnieśli się też do działań, które podjęli podczas niedawnej awarii przepompowni Ołowianka w Gdańsku.

Zbliżające się wakacyjne miesiące to czas odpoczynku dla większości społeczeństwa. Ale to także czas wzmożonej pracy dla służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Straż Pożarna, Policja i Straż Graniczna przygotowują się zarówno do zbliżającego się sezonu letniego, jak i imprez i wydarzeń kulturalnych, które w najbliższym czasie odbędą się na terenie Pomorza. Minister Joachim Brudziński polecił funkcjonariuszom, aby współpracowali ze sobą na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców. – Wyzwań na Pomorzu będzie wiele – powiedział szef MSWiA. Odnosząc się do służby funkcjonariuszy, minister powiedział, że mają oni pełne poparcie państwa, gdy prawidłowo wykonują swoje obowiązki. Szef resortu nawiązał też do wczorajszej sytuacji sprzed komisariatu w Opolu, gdzie w strzelaninie zmarł mężczyzna, który zaatakował policjantów. - Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której funkcjonariusz będzie sparaliżowany obawami. (…) Zapewniam, że zawsze w takiej sytuacji państwo będzie stało za funkcjonariuszem – powiedział minister Joachim Brudziński. – Działania podjęte przez funkcjonariusza były absolutnie uzasadnione – dodał.

Wśród wyzwań, z którymi w najbliższych miesiącach zmierzą się funkcjonariusze z Pomorza są m.in. Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które odbywać się będą w Rosji. Na terenie woj. pomorskiego przebywać będą kibice drużyn państw biorących udział w turnieju, dlatego Policja podejmuje działania, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Pomorscy policjanci przewidują, że w ich regionie przebywać będzie kilka tysięcy osób z Anglii (ich reprezentacja gra swoje mecze w Obwodzie Kaliningradzkim), dlatego funkcjonariusze podjęli współpracę ze służbami brytyjskimi. Możliwy jest również pobyt kibiców z Hiszpanii oraz Belgii. Straż Graniczna podejmuje też odpowiednie działania w celu jak najsprawniejszej odprawy i kontroli granicznej kibiców udających się na mecze do Rosji.

Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie również zlot harcerzy z okazji 100-lecia ZHP organizowany w dniach 6-16 sierpnia 2018r. na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.  Organizatorzy przewidują, że weźmie w nim udział 15 tys. uczestników zarówno z Polski, jak i organizacji skautowych spoza kraju. – Musimy dołożyć wszelkich starań, aby ludzie, którzy wyjadą z Polski po zlocie, wyjechali z niej z obrazem przyjaznej i otwartej Polski, tak samo jak uczestnicy Światowych Dni Młodzieży - powiedział szef MSWiA. Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestników imprezy, Pomorski Komendant Wojewódzki PSP powołał specjalny zespół, w skład którego weszli strażacy z KWP i KMP w Gdańsku. W trackie przygotowań do zlotu PSP prowadzi m.in. cykliczne spotkania robocze z przedstawicielami ZHP. Oprócz tego 12 czerwca strażacy zorganizują ćwiczenie „Zlot-2018”, podczas którego doskonalone będzie współdziałanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo uczestników zlotu.

Priorytetem dla pomorskiej Policji jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom podczas zbliżających się wakacji. Policjanci będą uczestniczyć w kontrolach i spotkaniach z organizatorami wypoczynku. Będą także współpracować z innymi służbami m.in. PSP, strażami miejskimi, Strażą Leśną. Oprócz tego monitorowane będą miejsca zagrożone utonięciami. W zeszłym roku KWP w Gdańsku przez cały okres wakacyjny prowadziła działania „Bezpieczne wakacje 2017” w ramach których m.in.: skontrolowano ponad 3400 miejsc wypoczynku (kolonii, obozów, ośrodków wczasowych) i przeprowadzono ponad 1350 spotkań profilaktycznych.

Tragiczne w skutkach nawałnice, które przeszły nad Polską latem i jesienią ubiegłego roku sprawiły, że zarówno Policja, jak i Państwowa Straż Pożarna, jeszcze lepiej przygotowują się do tego typu zdarzeń. W 2017 roku Państwowa Straż Pożarna pozyskała środki w wysokości ponad 2,5 mln zł pochodzące z rezerwy celowej budżetu państwa. Pozwoliły one na odtworzenie infrastruktury i sprzętu zniszczonego lub uszkodzonego w wyniku usuwania skutków zeszłorocznych burz. Komendanci PSP oraz Policji otrzymali także dyspozycje, aby w ramach działań zwiększających poziom bezpieczeństwa uczestników obozów wakacyjnych utrzymywali kontakty z właściwymi terenowo kuratorami oświaty, przedstawicielami nadleśnictw, GOPR, TOPR, WOPR, Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa oraz Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. Do utrzymywania stałego kontaktu z organizatorami i komendantami obozów zostaną wyznaczeni odpowiedni funkcjonariusze PSP i Policji. Zgodnie z sugestiami środowisk harcerskich funkcjonariusze służb pojawią się już na etapie zakładania obozu. Pozwoli to przekazać organizatorom ewentualne sugestie dotyczące bezpieczeństwa. Doradzą również w kwestii m.in. ustalenia dróg ewakuacyjnych, czy przeprowadzenia ewentualnych szkoleń oraz poinstruują w zakresie łączności z PSP.

W odprawie, która odbyła się w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 w Gdańsku, oprócz szefa MSWiA, wzięli także udział m.in. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga, zastępcy komendantów Państwowej Straży Pożarnej i Policji, nadbryg. Marek Jasiński i nadinsp. Jan Lach, a także komendanci miejscy i powiatowi oraz przedstawiciele Morskiego Oddziały SG, na czele z Komendantem MOSG płk. SG Andrzejem Prokopskim.

  • Strażak składa meldunek ministrowi Brudzińskiemu na rozpoczęcie odprawy służb mundurowych.
    Pomorscy funkcjonariusze przygotowują się do sezonu letniego i zlotu harcerzy fot. A. Mitura / MSWiA
  • Funkcjonariusze uczestniczący w naradzie służb siedzący na krzesłach.
    Pomorscy funkcjonariusze przygotowują się do sezonu letniego i zlotu harcerzy fot. A. Mitura / MSWiA
  • Joachim Brudziński podczas przemówienia przy mównicy.
    Pomorscy funkcjonariusze przygotowują się do sezonu letniego i zlotu harcerzy fot. A. Mitura / MSWiA

Mapa serwisu