Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 25.05.2018

Polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe

Wiceminister Jarosław Zieliński z minister MSW Rumunii na tle flag narodowych.

W piątek (25 maja br.) w Warszawie odbywały się polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawickiego oraz premier Rumunii Vioricy Dăncili.

Podczas konsultacji resort spraw wewnętrznych i administracji reprezentowali wiceministrowie Jarosław Zieliński i Renata Szczęch, którzy spotkali się z minister spraw wewnętrznych Rumunii Carmen Danielą Dan.

Podczas spotkania omówiono przebieg i poziom współpracy w obszarze spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i w ramach Forum Salzburg. Przede wszystkim bardzo dobrze oceniliśmy współpracę polskich i rumuńskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo- podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński. Dobrze także oceniamy działania podejmowane przez naszych funkcjonariuszy na rzecz zwalczania przestępczości zorganizowanej, a także wspólne inicjatywy na rzecz ochrony granic. Uzgodniliśmy, że w będziemy w dalszym ciągu umacniać naszą współpracę, której wymiernym efektem jest ciągłe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa naszych obywateli –powiedział wiceminister Zieliński. 

Podczas spotkania omówiono kwestię wspólnego działania w sytuacjach nadzwyczajnych, realizację Planu działania na lata 2016 – 2020 w ramach polsko-rumuńskiej Deklaracji o Partnerstwie Strategicznym oraz przyszłej rumuńskiej prezydencji w Radzie UE, która przypada na pierwszą połowę 2019 r.  Rozmawiano także o perspektywach współpracy szkoleniowej. Strona polska i rumuńska wymieniły również informacje na temat stanowisk obu krajów w zakresie bieżącej agendy unijnej, w tym w szczególności w obszarze polityki migracyjno-azylowej. 

To pierwsze w historii międzyrządowe konsultacje pomiędzy Polską a Rumunią. Ich program obejmował spotkanie premierów, równoległe spotkania ministerialne oraz posiedzenie plenarne obu delegacji.

 • Jarosław Zieliński witający minister spraw wewnętrznych Rumunii w Kancelarii Premiera.
  Polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe fot. A. Mitura / MSWiA
 • Wiceszefowie MSWiA Renata Szczęch i Jarosław Zieliński podczas spotkania w ramach konsultacji międzyrządowych.
  Polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe fot. A. Mitura / MSWiA
 • Delegacja rumuńska z ministerstwa spraw wewnętrznych podczas konsultacji międzyrządowych.
  Polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe fot. A. Mitura / MSWiA
 • Delegacja polska i rumuńska siedzące przy wspólnym stole podczas konsultacji.
  Polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe fot. A. Mitura / MSWiA
 • Wspólne zdjęcie ministrów polskich i rumuńskich.
  Polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe fot. MSWiA
 • Wiceminister Jarosław Zieliński podczas wspólnego zdjęcia w czasie polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych.
  Polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe fot. MSWiA

Mapa serwisu