Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 28.05.2018

Wizyta szefa MSWiA w Sosnowcu

Minister Joachim Brudziński przemawiający na terenie budowy komendy w Sosnowcu.

W poniedziałek (28 maja br.) minister Joachim Brudziński spotkał się z sosnowieckimi policjantami. Szef MSWiA wizytował także teren pod budowę nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. - To wydarzenie ważne nie tylko dla mieszkańców Sosnowca, Zagłębia, ale tak naprawdę dla całej aglomeracji śląskiej i dla całego garnizonu śląskiego – powiedział.

W tracie spotkania insp. Dominik Łączyk, komendant miejski Policji w Sosnowcu, przedstawił szefowi MSWiA sprawozdanie z postępów w realizacji budowy nowoczesnej siedziby komendy miejskiej - jednej z najważniejszych inwestycji śląskich policjantów.

Działkę pod nowy budynek przekazał nieodpłatnie prezydent Sosnowca w 2014 r. Policjanci w procedurze przetargowej wybrali już wykonawcę robót, a 24 kwietnia br., zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, nastąpiło przekazanie wykonawcy terenu budowy nowej komendy – czynność poprzedzająca rzeczywiste rozpoczęcie prac budowlanych.

Nową komendą w Sosnowcu będzie nowoczesny, czterokondygnacyjny budynek administracyjny o powierzchni ponad 8,5 tys. m2. Będzie on przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. W ramach inwestycji zostanie wybudowana także czterostanowiskowa strzelnica oraz obiekty pomocnicze, w tym punkt obsługi pojazdów służbowych oraz pomieszczenie dla psów policyjnych. Obiekt będzie przeznaczony dla niemal 300 policjantów i pracowników Policji.

Łączny koszt budowy to niemal 49 mln zł. Zakończenie prac i oddanie całego kompleksu budynków planowane jest w roku 2022. Środki pochodzą z Programu Modernizacji, który jest jednym z priorytetów MSWiA. Formacje podległe MSWiA otrzymają w latach 2017-2020 łącznie niemal 9,2 mld złotych. Do Policji z tej sumy trafi (łącznie ze środkami przeznaczonymi na wzrost wynagrodzeń) niemal 6 mld zł.

Szef MSWiA przypomniał, że dodatkowe środki finansowe przeznaczone na modernizację służb odpowiedzialnych za zapewnianie bezpieczeństwa naszym obywatelom są możliwe dzięki uszczelnieniu systemu finansów publicznych. - Mam ogromną satysfakcję, jako reprezentant rządu Prawa i Sprawiedliwości, jako minister w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego zameldować Państwu, że z tych zobowiązań, które złożyliśmy w kampanii wyborczej staramy się wywiązywać. Stąd realizacja Programu Modernizacji. Należy w tym miejscu podziękować dzisiaj premierowi, a wtedy ministrowi finansów, który w ramach uszczelniania systemu finansowi publicznych spowodował, że dzisiaj mamy na to środki – podkreślił minister Joachim Brudziński.

Ogółem, w ramach Programu Modernizacji, do funkcjonariuszy ze Śląska trafi ponad 126 mln zł przeznaczonych na inwestycje w rozbudowę i modernizację infrastruktury. Pozwoli to na zrealizowanie aż 23 projektów budowlanych, w tym budowę m.in. nowej siedziby komisariatu w Szczyrku oraz w Łodygowicach. Wiele obiektów przejdzie natomiast gruntowną modernizację m.in. budynki KWP w Katowicach, czy Komendy Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

W spotkaniu w Sosnowcu wzięli udział m.in. Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, nadinsp. Krzysztof Justyński, komendant wojewódzki Policji w Katowicach, Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta Sosnowca, bp Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki, policjanci oraz inni zaproszeni goście.

  • Joachim Brudziński przemawiający przy mikrofonie.
    Wizyta szefa MSWiA w Sosnowcu fot. A. Mitura / MSWiA
  • Wojewoda Małopolski podczas wystąpienia.
    Wizyta szefa MSWiA w Sosnowcu fot. A. Mitura / MSWiA
  • Minister Joachim Brudziński oglądający plany budowy nowej komendy Policji w Sosnowcu.
    Wizyta szefa MSWiA w Sosnowcu fot. A. Mitura / MSWiA

Mapa serwisu