Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 29.05.2018

Rząd o pożarach wysypisk śmieci

Wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów Joachima Brudzińskiego i Henryka Kowalczyka

Podczas wspólnej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów, premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim oraz ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem mówili o planach rządu dotyczących wyeliminowania patologii nielegalnych składowisk odpadów.

- Pożary na wysypiskach to nie jest problem lokalny, to jest poważny problem społeczny związany ze środowiskiem i ochroną zdrowia – powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Nie może być tak, że walczymy ze smogiem, a z drugiej strony poprzez takie zatrucie środowiska niszczy się zdrowie nasze i naszych dzieci – mówił premier. Rząd dołoży wszelkich starań, by zapobiegać temu procederowi. Jak zaznaczył szef rządu „nie będzie przyzwolenia na tego typu działania”.

Minister Joachim Brudziński na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego poprosił komendantów Państwowej Straży Pożarnej i Policji o przygotowanie szczegółowych informacji na temat pożarów wysypisk śmieci w ostatnich miesiącach. - Ten problem rzeczywiście narasta i ma to ewidentnie związek z decyzją Chin o zamknięciu własnego rynku na odpady, czy to komunalne, czy do recyklingu z Europy. I co za tym idzie, został odnotowany wzmożony nielegalny proceder wwożenia do Polski materiałów, które w naszym kraju znaleźć się nie powinny" - powiedział szef MSWiA.

Komendant Główny Policji został zobowiązany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji do opracowania propozycji rozwiązań legislacyjnych do ustaw, które przygotowuje minister środowiska Henryk Kowalczyk. Ma to zapewnić służbom w Polsce - nie tylko Policja, ale też Straż Granicznej czy Inspekcji Transportu Drogowego - odpowiednie instrumenty, aby móc skutecznie eliminować proceder wwożenia do Polski różnego rodzaju śmieci zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu obywateli.

- Chcemy postawić szczelną zaporę dla odpadów już na granicy – powiedział szef MSWiA. - Pod płaszczykiem przywozu towarów do recyklingu w sposób niekontrolowany wlewa się do Polski masa niezwykle groźnych śmieci - stwierdził.

W ostatnich dniach do pożarów wysypisk śmieci dochodziło w różnych częściach kraju. Płonęło m.in. wysypisko w Zgierzu, Olsztynie, Warszawie, Wszedniu oraz składowisko opon w Trzebini.

 

  • Minister Joachim Brudziński, premier Mateusz Morawiecki oraz minister Henryk Kowalczyk przy mównicach podczas konferencji prasowej na tle flag Polski i Unii Europejskiej.
    Rząd o pożarach wysypisk śmieci fot. A. Mitura / MSWiA
  • Premier i ministrowie przy mównicach.
    Rząd o pożarach wysypisk śmieci fot. A. Mitura / MSWiA
  • Minister Joachim Brudziński podczas wypowiedzi dla mediów.
    Rząd o pożarach wysypisk śmieci fot. A. Mitura / MSWiA

Mapa serwisu