Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 14.06.2018

Policjanci rozbili grupę handlującą dopalaczami

Konferencja w MSWiA

- Przestępcy zatrzymani we Wrocławiu mieli pełną świadomość tego, że handlują wyjątkową trucizną. Żaden z nich tych substancji nie zażywał – powiedział minister Joachim Brudziński informując o rozbiciu grupy przestępczej, która na handlu dopalaczami mogła zarobić ponad 14 mln zł.

Nad sprawą, przez ostatnie dwa lata, pracowali policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Krajowej. O udział w tym procederze podejrzanych jest 18 osób. Dwóm mężczyznom zarzuca się kierowanie grupą. Przestępcy mogli wprowadzić na rynek 480 tysięcy sztuk dopalaczy. Ich wartość to ponad 14 mln zł. 

- W naszej ocenie rozbiliśmy bardzo istotną grupę zajmującą się dystrybucją dopalaczy na terenie województwa dolnośląskiego, która działała z ogromną perfidią. Zapewniam, że tych spraw będzie więcej. Wszyscy, którzy parają się tym procederem, nie mogą spać spokojnie – zapewnił nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

Z ustaleń policjantów wynika, że na początku dopalacze sprzedawane były w jednym z lokali w centrum Wrocławia. W ostatnim czasie były rozprowadzane mobilnie. Podczas działań policjanci zabezpieczyli m.in. 400 saszetek z nieznaną substancją, maczety, miotacze gazu, kastet, noże, tasery.

Policja zatrzymała 13 osób, natomiast 5 doprowadzono z aresztów śledczych, gdzie przebywają w związku z innymi sprawami. Wśród zatrzymanych są kobiety i mężczyźni w wieku od 22 do 39 lat. W większości są to osoby znane Policji. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze w różnej walucie oraz samochody osobowe. Śledczy nadal ustalają majątek należący do podejrzanych, aby również go zabezpieczyć. -  Pomysłowość dystrybutorów jest bardzo daleko idąca. Grupa, która wczoraj została zlikwidowana sprzedawała te substancje w postaci sprayu do czyszczenia monitorów – powiedział komendant główny policji. Zachęcił rodziców, żeby w przypadku wątpliwości czy dana substancja jest dopalaczem zgłaszali się do policjantów. 

- Będziemy z tą odrażającą przestępczością walczyć z determinacją – zapewnił szef MSWiA. Joachim Brudziński powiedział, że razem z ministrem sprawiedliwości zostali przez premiera zobowiązani do pracy nad przepisami, które mają ułatwić zwalczanie tego procederu. Zaapelował też do rodziców, żeby szczególnie w okresie wakacyjnym zwrócili uwagę na to co robią dzieci.

- Połączymy siły, aby konsekwentnie ścigać te przestępstwa – zapowiedziała Beata Marczak zastępca prokuratora generalnego do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji, która poinformowała o działaniach prowadzonych przez śledczych.

W ciągu ostatnich 3 lat policjanci w związku z handlem dopalaczami zatrzymali 264 osoby. Zabezpieczyli 600 kg środków do ich produkcji oraz 156 tysięcy gotowych do sprzedaży produktów. Substancje takie jak dopalacze są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Po ich zażyciu pojawiają się m.in.: halucynacje, agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, rytmu serca. Mogą także doprowadzić do śmierci.

 

 

 

  • Wypowiedź ministra Joachima Brudzińskiego.
    Policjanci rozbili grupę handlującą dopalaczami fot. A. Mitura / MSWiA
  • Wypowiedź ministra Joachima Brudzińskiego
    Policjanci rozbili grupę handlującą dopalaczami fot. A. Mitura / MSWiA
  • Wypowiedź zastępcy prokuratora generalnego.
    Policjanci rozbili grupę handlującą dopalaczami fot. A. Mitura / MSWiA

Mapa serwisu