Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 29.06.2018

Rusza pilotaż systemu smsowego powiadamiania ludności o zagrożeniach

Minister cyfryzacji Marek Zagórski oraz wiceminister Paweł Majewski podczas wspólnego briefingu.

Marek Zagórski, minister cyfryzacji wraz z Pawłem Majewskim, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, poinformowali w piątek o rozpoczęciu testów nowego systemu ostrzegania ludności o zagrożeniach. W ramach pilotażu będziemy mogli otrzymywać smsy alarmowe o sytuacjach kryzysowych.

 - Podpisaliśmy dzisiaj porozumienie w sprawie możliwości wysyłania obywatelom, w sytuacjach alarmowych, smsów ostrzegających przed zagrożeniem – powiedział szef resortu cyfryzacji. 

Porozumienie z operatorami telefonii komórkowej wiąże się z uruchomieniem pilotażu usługi powiadamiania ludności. Jest to efekt prac międzyresortowego zespołu do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego. - Smsy z powiadamianiem obszarowym były jedną z rekomendacji rządowego zespołu, który po zeszłorocznych nawałnicach opracował propozycje zmian legislacyjnych – podkreślił wiceminister Paweł Majewski.

W ramach pilotażu przetestowane zostanie zupełnie nowe w Polsce rozwiązanie. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że tego typu systemy są już wykorzystywane w wielu państwach europejskich. Operatorzy sieci komórkowych w trakcie trwania programu, będą testować system wysyłania komunikatów użytkownikom  - w formie smsów – o możliwych sytuacjach kryzysowych na danym obszarze. - Na razie obszar ten będzie obejmował województwo. Później będzie stopniowo zawężany – powiedział wiceszef MSWiA.

Wiceminister Paweł Majewski podziękował przy tej okazji przedstawicielom firm telekomunikacyjnych za współpracę.  – Dziękuję przedstawicielom sektora prywatnego za odpowiedzialne podejście do tej ważnej sprawy, jaką jest bezpieczeństwo naszych obywateli – zaznaczył.

W trakcie trwania pilotażu będą testowane zarówno procedury współpracy z operatorami sieci komórkowych, jak i same rozwiązania techniczne systemu wysyłania powiadomień. Pilotaż umożliwi zebranie informacji, uwag i propozycji zmian w testowanych rozwiązaniach. Końcowym efektem ma być w pełni funkcjonalny, niezawodny system ostrzegania o możliwych sytuacjach kryzysowych.

Wiceminister Paweł Majewski zachęcił także obywateli, aby zgłaszali uwagi dotyczące funkcjonalności tego nowego systemu. Aby ułatwić obywatelom przesyłanie sugestii, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło już dzisiaj numer telefonu (22) 36 16 907. Linia będzie czynna od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 16:00. Propozycje zmian można zgłaszać także na adres mailowy: alert.pilotaz@rcb.gov.pl.

W spotkaniu wzięli udział także: Krzysztof Malesa, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz przedstawiciele największych w kraju operatorów telefonii komórkowej.

  • Wiceminister Paweł Majewski podczas wypowiedzi dla mediów na tle biało biało-czerwonych flag.
    Rusza pilotaż systemu smsowego powiadamiania ludności o zagrożeniach fot. A. Mitura / MSWiA
  • Wiceszef MSWiA występujący podczas spotkania z mediami.
    Rusza pilotaż systemu smsowego powiadamiania ludności o zagrożeniach fot. A. Mitura / MSWiA
  • Minister cyfryzacji i wiceminister MSWiA podczas spotkania z mediami.
    Rusza pilotaż systemu smsowego powiadamiania ludności o zagrożeniach fot. A. Mitura / MSWiA

Mapa serwisu