Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 13.07.2018

Zgromadzenie Narodowe uczciło 550 lat Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej

Wiceminister Jarosław Zieliński podczas Zgromadzenia Narodowego na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

- Wierzę głęboko, że my Polacy, wielki i mądry naród obywatelski, będziemy umieli z dziedzictwa 550 lat sejmowania czerpać natchnienie i inspirację – powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym podczas piątkowego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego.

Wspólnym posiedzeniem obu izb Parlamentu uczczono 550. rocznicę Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Posiedzenie Sejmu i Senatu na dziedzińcu Zamku Królewskiego to część obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Piątkowe uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Nabożeństwu przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz, zaś homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki.

W południe na dziedzińcu Zamku Królewskiego rozpoczęło się wspólne posiedzenie obu izb Parlamentu, które otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Uczestniczyli w nim prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, członkowie Rady Ministrów oraz przedstawiciele duchowieństwa. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentowali sekretarze stanu: Jarosław Zieliński i Paweł Szefernaker.

Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił orędzie, w którym przypominał m.in., że Polacy nie otrzymali parlamentaryzmu w darze ani nikt go Polakom nie narzucił. - On jest naszym własnym dziełem, owocem naszych decyzji i trudu. Zaangażowanie obywateli w sprawy publiczne i podejmowanie decyzji najważniejszych dla całego narodu przez jego reprezentantów – to nasze polskie ustrojowe DNA – podkreślił prezydent.  

Uroczystości na dziedzińcu Zamku Królewskiego nawiązują do wydarzeń historycznych. Dokładnie 550 lat temu – 13 lipca 1468 r. - odbył się Sejmik Generalny w Kole, który poprzedzał pierwszy w polskiej historii dwuizbowy Sejm Walny w Piotrkowie. Jako początek Sejmu Jan Długosz wymieniał datę 9 października 1468 r.

Mapa serwisu