Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 30.07.2018

Uważajmy podczas wakacyjnego wypoczynku

W miniony weekend w Polsce utonęło 11 osób – w całym lipcu życie straciło już 68. Osoby odpoczywające nad wodą wielokrotnie przeceniają swoje umiejętności i bagatelizują zagrożenia, co staje się przyczyną wielu tragedii.

Dla dzieci i młodzieży, a także pozostałych turystów, wakacje to przede wszystkim czas wypoczynku. Jednak dla służb to czas wytężonej pracy. Podobnie jak w zeszłym roku, podczas tegorocznego lata służbę w komisariatach i komórkach wodnych pełni 150 policjantów. Na czas wakacji powołano ponadto 78 „sezonowych komórek”, w których służy 366 policjantów. MSWiA oraz służby podległe przypominają, aby podczas odpoczynku nad wodą przestrzegać regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Przypominamy że na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, dostępnej na stronie internetowej Policji, każdy z nas może anonimowo oznaczyć miejsca i zdarzenia, które wpływają na bezpieczeństwo turystów, takie jak dzikie kąpieliska, przekraczanie dozwolonej prędkości, czy złą organizację ruchu drogowego.

W zeszłym tygodniu służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo podsumowały pierwszą część wakacji. Policja i straż pożarna dbają o to, aby letni wypoczynek przebiegał bezpiecznie – funkcjonariusze kontrolują m.in. obozy harcerskie, patrolują okolice jezior i sprawdzają stan techniczny autokarów.

Policjanci z ruchu drogowego dbają m.in. o to, aby osoby korzystające z wakacji bezpiecznie dotarły do celu podróży. Dlatego właśnie kontrolują autokary w ramach codziennej służby oraz na prośbę organizatorów wycieczek. W pierwszym miesiącu wakacji funkcjonariusze skontrolowali prawie 5,5 tys. autokarów. Podczas kontroli sprawdzane są m.in. stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowców oraz obowiązkowe wyposażenie autokarów. Praca policjantów z „drogówki” przełożyła się na zmniejszenie liczby wypadków, do których doszło na polskich drogach – przez pierwszy miesiąc wakacji Policja odnotowała 2903 wypadki, a więc o ponad 12 procent mniej, niż w analogicznym okresie 2017 roku. Mniej było także osób zabitych (232, czyli o niemal 12 procent mniej), a także rannych (3574, czyli o prawie 13 procent mniej) w porównaniu z zeszłym rokiem.

O bezpieczeństwo osób wypoczywających na obozach harcerskich dbają zarówno policjanci, jak i strażacy. Skontrolowali oni blisko tysiąc obozów, które odbyły się lub odbywają się na terenie całego kraju. Harcerze szacują, że w te wakacje w obozach weźmie udział łącznie ok. 70 tys. uczestników. Warto przypomnieć, że w dniach 6-16 sierpnia 2018r. na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku odbędzie się także zlot harcerzy z okazji 100-lecia ZHP. Organizatorzy przewidują, że weźmie w nim udział 15 tys. uczestników zarówno z Polski, jak i organizacji skautowych spoza kraju. Służby podległe MSWiA od wielu miesięcy współpracują z organizatorami w celu zapewnienia uczestnikom bezpieczeństwa.

W nadchodzących dniach termometry w całym kraju pokażą nawet powyżej 30 stopni. Unikajmy w takich sytuacjach przebywania w pełnym słońcu. Każdy powinien pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów i unikać zbędnego wysiłku fizycznego. Największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dotyczy niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. Zachowajmy rozwagę również podczas jazdy samochodem - w trakcie upałów nasza koncentracja jest osłabiona. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. 

Mapa serwisu