Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 06.08.2018

Premier i szef MSWiA powitali polskich strażaków

zdjęcie grupowe strażaków po powrocie ze Szwecji z Ministrem Joachimem Brudzińskim oraz premierem Morawieckim

Premier Mateusz Morawiecki i minister Joachim Brudziński powitali w Świnoujściu strażaków wracających z akcji w Szwecji. - Te ostatnie dwa tygodnie dzięki Wam, dzięki Waszej pracy to jedna z najpiękniejszych wizytówek i promocji naszego kraju – powiedział szef MSWiA.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że wszyscy jesteśmy niebywale dumni z pracy strażaków. - Potwierdziliście naszą narodową specjalność: solidarność z innymi w trudnych momentach. Kiedy jechaliście do Szwecji to nasze serca drżały z obawy, ale drżały też z dumy, bo wiedzieliśmy, że staniecie na wysokości zadania. I oczywiście stanęliście – powiedział premier.

Witając strażaków w Świnoujściu minister Joachim Brudziński podkreślił, że mogliśmy dzisiaj zaprezentować światu, zaprezentować Szwecji, widok polskiego strażaka wyposażonego w odpowiedni sprzęt, wyszkolonego tak, że mamy powody do dumy. - To również w dużej mierze zasługa tych, którzy znaleźli na to środki w budżecie państwa. Mamy w osobie premiera życzliwego patrona, polityka roztropnego, który wie, że należy oszczędzać na wszystkim, ale na jednym na pewno nie należy oszczędzać: na bezpieczeństwie – powiedział szef MSWiA. Nawiązał w ten sposób do realizowanego aktualnie Programu Modernizacji Służb Mundurowych.

Szef MSWiA poinformował również o nagrodach finansowych przyznanych strażakom za akcję w Szwecji. - Mam nadzieję, a nawet jestem pewien, że spotka was miła niespodzianka, gdy już po tych wszystkich radościach związanych z powrotem do domu, zerkniecie na swoje konta – zaznaczył.

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podkreślił, że Polska Żegluga Morska zareagowała na sygnał, by przewieść strażaków do Szwecji. - To jest rola polskiego przewoźnika – powiedział.

Polscy strażacy podczas 14-dniowej misji, pomagali szwedzkim służbom w walce z pożarami lasów. Rejon działania Polaków obejmował 6,5 tys. hektarów lasów.

W akcji gaszenia pożarów w Szwecji brali udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspierali ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy). Do Szwecji wyruszyli 20 lipca br.

Misja od początku planowana była na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy byli samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzili również ratownicy medyczni).

Podczas tych dwóch tygodni strażacy pracowali bez dnia przerwy w tzw. sposób „rotacyjny”. Oznacza to, że cały czas w akcji brało udział około 60 proc. strażaków. Natomiast około 40 proc. w tym czasie wypoczywało po 12 godzinnej służbie. Polscy strażacy bronili przed ogniem m.in. miejscowość Karbole, z której wcześniej ewakuowano mieszkańców. Zbudowali tam linię obrony o długości siedmiu kilometrów.

W ubiegłym tygodniu w związku z normalizacją sytuacji, minister Joachim Brudziński - w porozumieniu ze stroną szwedzką - podjął decyzję o powrocie strażaków do Polski.

Gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny PSP, zaznaczył, że funkcjonariusze prowadzili działania w trudnych warunkach terenowych i pogodowych.

Wyjazd do Szwecji był związany z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów.

Na uroczystości obecni byli również: Krzysztof Kozłowski, sekretarz stanu w MSWiA, Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski, Janusz Żmurkiewicz, prezydent  Świnoujścia, europoseł Czesław Hoc oraz parlamentarzyści.

 • Prom ze strażakami wracającymi do Polski z misji w Szwecji.
  Premier i szef MSWiA powitali polskich strażaków fot. MSWIA
 • Wozy strażackie w porcie w Świnoujściu.
  Premier i szef MSWiA powitali polskich strażaków fot. MSWIA
 • Wozy strażackie przypłynęły promem do protu w Świnoujściu.
  Premier i szef MSWiA powitali polskich strażaków fot. MSWIA
 • Minister Joachim Brudziński wraz z premierem Mateuszem Morawieckim witają polskich strażaków wracających ze Szwecji.
  Premier i szef MSWiA powitali polskich strażaków fot. MSWIA
 • Minister Joachim Brudziński oraz premier Mateusz Morawiecki przemawiają do strażaków po powrocie z misji w Szwecji.
  Premier i szef MSWiA powitali polskich strażaków fot. MSWIA
 • Polscy strażacy po powrocie ze Szwecji.
  Premier i szef MSWiA powitali polskich strażaków fot. MSWIA
 • Powitanie polskich funkcjonariuszy Straży Pożarnej po 14 dniach walki z pożarami w Szwecji.
  Premier i szef MSWiA powitali polskich strażaków fot. MSWIA
 • Minister Joachim Brudziński wśród strażaków po ich powrocie ze Szwecji.
  Premier i szef MSWiA powitali polskich strażaków fot. MSWIA
 • Zdjęcie grupowe polskich strażaków z Ministrem Joachimem Brudzińskim oraz premierem Mateuszem Morawieckim.
  Premier i szef MSWiA powitali polskich strażaków fot. MSWIA

Mapa serwisu