Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 08.10.2018

2. Pułk Strzelców Podhalańskich patronem pograniczników z Kuźnicy

Wiceminister Jarosław Zieliński podczas wypowiedzi w Placówce Straży Granicznej w Kuźnicy.

- 2. Pułk Strzelców Podhalańskich jest związany z tym terenem, z walkami o utrzymanie świeżo odzyskanej przez Polskę niepodległości. Nadanie imienia Pułku to hołd oddany przez Straż Graniczną tej formacji wojskowej, ale także wszystkim, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej - powiedział wiceminister Jarosław ZieIiński podczas uroczystości nadania imienia 2.Pułku Strzelców Podhalańskich Placówce Straży Granicznej w Kuźnicy.

Placówka w Kuźnicy jest największą jednostką Podlaskiego Oddziału Staży Granicznej im. gen. dyw. Henryka Minkiewicza w Białymstoku. Na co dzień jej funkcjonariusze strzegą granicy Polski z Białorusią o długości ponad 18 kilometrów. Kontrolują dwa przejścia graniczne: drogowe Kuźnica – Bruzgi oraz kolejowe Kuźnica – Grodno. Nadanie placówce imienia 2. Pułku Strzelców Podhalańskich to hołd złożony tym żołnierzom, którzy toczyli krwawe boje z wojskami sowieckimi w ramach Bitwy Niemeńskiej w 1920 r. i oddali życie za wolność Polski. Do historii przeszły trudne walki z wojskami sowieckimi stoczone o Kuźnicę 23 września 1920 r.

- Cieszymy się, że tradycja 2. Pułku Strzelców Podhalańskich będzie żyła w nazwie Placówki SG w Kuźnicy. Życzę dobrej, efektywnej i bezpiecznej służby. My, jako rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego, rząd Prawa i Sprawiedliwości, będziemy czynić wszystko, by stwarzać Wam jak najlepsze warunki do tej służby. Dlatego realizujemy program modernizacji – powiedział wiceszef MSWiA.

Nadanie imienia bohaterskiej formacji zobowiązuje do pełnienia profesjonalnej i odpowiedzialnej służby na rzecz bezpieczeństwa i szczelności polskiej granicy państwowej. - Wasza odpowiedzialność jest jeszcze większa, bo chronicie nie tylko polską granicę, ale i granicę Unii Europejskiej. Czynicie to z wielką ofiarnością i profesjonalnie. Chcę Wam za to podziękować i pogratulować – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.   

Wiceszef MSWiA przypomniał o ostatnich sukcesach pograniczników z Kuźnicy. W kwietniu tego roku udaremnili oni przemyt około 114 kg haszyszu o czarnorynkowej wartości blisko 5,7 mln zł. Wcześniej ujawnili próbę przewiezienia przez wschodnią granicę 117 kg tego narkotyku. 

Przed uroczystym apelem wiceminister Jarosław Zieliński wziął udział we mszy świętej w intencji żołnierzy 2. Pułku Strzelców Podhalańskich poległych w wojnie 1920 roku oraz funkcjonariuszy i pracowników Placówki SG w Kuźnicy. Następnie odsłonił także tablicę pamiątkową poświęconą Pułkowi oraz wręczył akty mianowań komendantom Placówek Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

  • Placówka Straży Granicznej w Kuźnicy.
    2. Pułk Strzelców Podhalańskich patronem pograniczników z Kuźnicy fot. Podlaski Oddział Straży Granicznej
  • Tablica z imieniem 2. Pułku Strzelców Podhalańskich przepasana biało-czerwoną szarfą przed jej odsłonięciem.
    2. Pułk Strzelców Podhalańskich patronem pograniczników z Kuźnicy fot. Podlaski Oddział Straży Granicznej
  • Wiceminister Jarosław Zieliński podczas wspólnego zdjęcia z kierownictwem Straży Granicznej.
    2. Pułk Strzelców Podhalańskich patronem pograniczników z Kuźnicy fot. Podlaski Oddział Straży Granicznej

Mapa serwisu