Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 06.11.2018

Szef MSWiA do funkcjonariuszy: Nie roztrwońmy w sposób nieodpowiedzialny zaufania wszystkich Polaków

Wystąpienie ministra Joachima Brudzińskiego.

Minister Joachim Brudziński spotkał się dziś z funkcjonariuszami Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej z terenu woj. łódzkiego. Podczas odprawy szef MSWiA odniósł się do akcji protestacyjnej trwającej w Policji, a także skali zwolnień lekarskich, z których w ostatnich dniach skorzystali mundurowi. Wcześniej minister nagrodził policjantów, którzy byli zaangażowani w rozwiązanie sprawy brutalnego zabójstwa mieszkanki Łodzi.

Podczas spotkania minister Joachim Brudziński odniósł się do postulatów związków zawodowych funkcjonariuszy, a także propozycji MSWiA dotyczących poprawy warunków służby policjantów, strażaków i strażników granicznych. - Położyłem na stole konkretne propozycje – powiedział minister. Przypomniał, że projekt porozumienia został przedstawiony członkom Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych  podczas spotkania, które odbyło się 23 października br. w MSWiA. Zgodnie z propozycją funkcjonariusze otrzymaliby od 1 lipca 2019 r. dodatkową podwyżkę uposażeń wynoszącą średnio 253 zł. Wcześniej, bo od 1 stycznia 2019 r. - w ramach Programu Modernizacji - funkcjonariusze dostaną średnio 309 zł podwyżki. Z kolei pracownicy cywilni zarobią o 300 zł więcej. Porozumienie przewiduje również zniesienie wymogu ukończenia 55 lat przy przechodzeniu przez funkcjonariuszy na emeryturę.

Minister zaznaczył też, że od 1 lipca 2019 r. wprowadzona byłaby odpłatność w wysokości 100 procent stawki godzinowej za nadgodziny. Z kolei funkcjonariusze z tzw. pierwszej linii, którzy na co dzień pełniąc służbę ryzykują swoim zdrowiem i życiem, otrzymywaliby 100 procent uposażenia w przypadku zwolnienia chorobowego. Takie rozwiązanie dotyczyłoby 30 dni zwolnienia w roku.

- Mamy poczucie odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa, za bezpieczeństwo wszystkich Polaków. To nie jest tylko odpowiedzialność komendantów czy ministra, ale wszystkich funkcjonariuszy polskiej Policji – podkreślił szef MSWiA.

Minister Joachim Brudziński poruszył również temat nadchodzącego święta 11 listopada. - Jesteśmy w przededniu Narodowego Święta Niepodległości. Moja gorąca prośba do wszystkich funkcjonariuszy Policji: nie roztrwońmy w sposób nieodpowiedzialny zaufania wszystkich Polaków – powiedział.

Podziękowania za akcję „Znicz”

Minister odniósł się też do policyjnego zabezpieczenia uroczystości Wszystkich Świętych i skali zwolnień lekarskich. - Pragnę złożyć podziękowania wszystkim funkcjonariuszom polskiej Policji, którzy w ostatnich dniach patrolując ulice całego kraju, dbali o bezpieczeństwo Polaków i byli wierni przysiędze, którą złożyli – powiedział szef MSWiA. Życzył także szybkiego powrotu do zdrowia wszystkim policjantom, którzy zachorowali w ostatnim czasie. – Wierzę, że nikt po L4 nie sięgnął w sposób nieodpowiedzialny – dodał minister.

Insp. Andrzej Łapiński, komendant wojewódzki Policji w Łodzi, podsumowując rezultaty akcji „Znicz”, powiedział, że łódzka Policja odnotowała spadek liczby wypadków o 28 proc. w porównaniu do zeszłego roku (w tym było ich 46). Spadek dotyczył też liczby osób rannych w wypadkach – w porównaniu do zeszłego roku zmniejszyła się o ponad 42 proc. (w tym roku rannych zostało 45 osób).

Wyróżnienia dla łódzkich policjantów

- Dzisiejszą wizytę rozpocząłem od nagrodzenia Waszych koleżanek i kolegów, którzy brali udział w zatrzymaniu podejrzanego o brutalne zabójstwo młodej kobiety i miałem satysfakcję, że polska Policja jest jedną z najlepszych służb – powiedział szef MSWiA podczas odprawy.

Minister Joachim Brudziński nagrodził 8 policjantów, którzy byli zaangażowani w rozwiązanie sprawy brutalnego zabójstwa mieszkanki Łodzi, o którym informowały media w ostatnich tygodniach.

Inwestycja w modernizację

Odprawa służb, podobnie jak w przypadku innych województw, była także okazją do podsumowania procesu modernizacji zachodzącego w poszczególnych formacjach. Komendanci wojewódzcy Policji i Państwowej Straży Pożarnej, a także Komendant Nadwiślańskiego Oddziału SG, przedstawili informację o wykorzystaniu rządowych funduszy. Łódzka Policja - przez cztery lata trwania Programu Modernizacji - wykorzysta 92 mln zł, z czego ponad 50 mln przeznaczy na budowę nowych obiektów. Z kolei Komenda Wojewódzka PSP w ramach modernizacji przeprowadzi dwie duże inwestycje budowlane: stworzy bazę wodno-nurkową w gminie Warta, a także wybuduje jednostkę ratowniczo-gaśniczą w Łodzi. Nadwiślański Oddział SG, w ramach modernizacji, zainwestuje 54 mln zł. Tylko w tym roku na realizację siedmiu inwestycji przeznaczył ponad 20 mln zł.

  • Joachim Brudziński podczas wręczania nagród policjantom kryminalnym w Łodzi.
    Szef MSWiA do funkcjonariuszy: Nie roztrwońmy w sposób nieodpowiedzialny zaufania wszystkich Polaków fot. A. Mitura / MSWiA
  • Minister Joachim Brudziński przyjmujący meldunek od funkcjonariusza Policji o rozpoczęciu odprawy służb.
    Szef MSWiA do funkcjonariuszy: Nie roztrwońmy w sposób nieodpowiedzialny zaufania wszystkich Polaków fot. A. Mitura / MSWiA
  • Joachim Brudziński podczas przemowy stojący przy mównicy.
    Szef MSWiA do funkcjonariuszy: Nie roztrwońmy w sposób nieodpowiedzialny zaufania wszystkich Polaków fot. A. Mitura / MSWiA

Mapa serwisu