Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 19.11.2018

Będzie trzeci helikopter dla polskiej Policji

Podpisanie umowy na zakup trzeciego wielozadaniowego helikoptera S-70i Black Hawk przez Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka i prezesa zarządu PZL Mielec Janusza Zakręckiego.

Polska Policja podpisała umowę na zakup trzeciego wielozadaniowego helikoptera S-70i Black Hawk. Podobnie jak dwa poprzednie wesprze on m.in. działania  kontrterrorystyczne.

W poniedziałek (19 listopada) w Zakładach Lotniczych PZL Mielec gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji oraz Janusz Zakręcki, prezes zarządu PZL Mielec podpisali umowę na dostarczenie kolejnego Black Hawka. Nowoczesne śmigłowce są niezbędne Policji m.in. do działań  kontrterrorystycznych. Umowa z zakładami w Mielcu obejmuje także szkolenie personelu naziemnego i pilotów oraz wsparcie serwisowe w pierwszym okresie użytkowania.

To nie pierwszy Black Hawk, który będzie wykorzystywany przez Policję. 30 maja br., w obecności Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji, podpisano w Mielcu umowę na zakup dwóch nowoczesnych maszyn. To pierwsze tego typu helikoptery dla polskiej Policji. Powinny trafić do funkcjonariuszy jeszcze w listopadzie br. Trzeci śmigłowiec ma zostać dostarczony do końca marca 2019 roku.

Środki na helikoptery pochodzą z Programu Modernizacji Służb Mundurowych podległych MSWiA. W ramach programu Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna i SOP otrzymają w latach 2017-2020 łącznie niemal 9,2 mld złotych.

Obecnie największa w Polsce formacja mundurowa dysponuje 11 śmigłowcami: transportowymi, wielozadaniowymi i patrolowo-obserwacyjnymi. Stacjonują one w sześciu bazach na terenie kraju: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Łodzi. Najmłodszy policyjny śmigłowiec ma 13 lat.

Mapa serwisu