Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 27.11.2018

6 mln zł na realizację programu profilaktycznego w 2019 roku

- Dzięki synergii pomysłów, połączeniu wysiłków i wzajemnej inspiracji powstają bardzo ciekawe projekty, których celem jest podniesienie bezpieczeństwa - powiedział wiceminister Jarosław Zieliński podsumowując realizację programu profilaktycznego im. Władysława Stasiaka i zachęcił do udziału w jego kolejnej edycji. Tylko w 2018 roku dofinansowano z niego 111 projektów na kwotę 6 mln zł.

Głównym zadaniem programu jest zapewnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Jego pomysłodawcą i autorem był śp. Władysław Stasiak. - Program ten był realnym ucieleśnieniem ogólnej refleksji o tym, jak powinno funkcjonować społeczeństwo i jak powinno funkcjonować państwo na poziomie lokalnym – powiedziała Barbara Stasiak, która wzięła udział w konferencji.

Program kierowany jest do społeczności lokalnych, które najlepiej wiedzą z jakimi zagrożeniami mają do czynienia w najbliższej okolicy. Dzięki niemu można uzyskać dofinansowanie na projekty związane między innymi z ochroną dzieci i młodzieży oraz edukacją dla bezpieczeństwa. Realizacja projektów ma wpływ nie tylko na poprawę bezpieczeństwa, ale również integruje mieszkańców, którzy działają w lokalnych stowarzyszeniach i grupach.

W 2017 roku po raz pierwszy jednym z celów priorytetowych programu stała się modernizacja przejść dla pieszych. Dofinansowano 31 projektów, w ramach których zmodernizowano 165 przejść dla pieszych we wszystkich województwach. Łącznie w 2016 i 2017 roku zrealizowano 151 projektów, na które przekazano 8 mln zł. Z kolei w tym roku wsparcie warte 6 mln zł uzyskało 111 projektów.

6 mln zł w 2019 roku

W 2019 roku na realizację programu zarezerwowano 6 mln zł. W przyszłorocznej edycji nadal duży nacisk zostanie położony na bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych. Wśród celów priorytetowych znajdzie się budowa miasteczek ruchu drogowego. Dofinansowanie będzie można uzyskać również na działania związane między innymi z bezpieczeństwem nad wodą i w górach. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące naboru dostępne będą na stronie internetowej ministerstwa.

Seniorzy nakręcili filmy

W tym roku w ramach programu MSWiA zorganizowało konkurs „Aktywny senior to bezpieczny senior”. Przewidywał on stworzenie krótkiego spotu filmowego. Temat filmu musiał dotyczyć reagowania na zagrożenia związane z bezpieczeństwem seniorów. Podczas konferencji podsumowującej realizację programu wiceminister Jarosław Zieliński wręczył nagrody autorom najlepszych filmów. - Chcę podziękować za udział konkursie na spot filmowy „Aktywny senior to bezpieczny senior”. Zachęcam Państwa do udziału w kolejnych przedsięwzięciach, które będą realizowane w przyszłym roku – podkreślił wiceszef MSWiA. 

Nagrody otrzymali:

1 miejsce - spot filmowy „Aktywny senior, to bezpieczny senior” nadesłany przez Uniwersytet III Wieku w Pile;

 

2 miejsce - spot filmowy „Na szklankę wody" nadesłany przez Stowarzyszenie "SOS DLA RODZINY" w Szczecinie;

 

3 miejsce - spot filmowy „Wiek to tylko cyfra" nadesłany przez KMP Opole Centrum Edukacyjno-Informacyjne SENIOR w Opolu.

 

Wyróżnienia otrzymały następujące spoty filmowe:

 • „Włącz aktywność – bezpieczeństwo zaczyna się w głowie" nadesłany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie;
 • „Aktywny Senior" nadesłany przez Sztumskie Centrum Kultury;
 • „Przemoc domowa" nadesłany przez Stowarzyszenie „SOS DLA RODZINY”;
 • Akcja „Bądź bezpieczny Seniorze" nadesłany przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Częstochowie;
 • „Na rowerze – bezpiecznie w Opolu" nadesłany przez KMP Opole Dom Dziennego Pobytu „Złota Jesień” w Opolu;
 • „Bądź aktywny, bądź bezpieczny" nadesłany przez Stowarzyszenie „Wygraj siebie” w Lesznie.

 

 • Jarosław Zieliński wręcza nagrody i wyróżnienia laureatom.
  6 mln zł na realizację programu profilaktycznego w 2019 roku fot. A. Mitura / MSWiA
 • Wręczanie nagród laureatom konkursu przed wiceministra.
  6 mln zł na realizację programu profilaktycznego w 2019 roku fot. A. Mitura / MSWiA
 • Trójka nagrodzonych laureatów.
  6 mln zł na realizację programu profilaktycznego w 2019 roku fot. A. Mitura / MSWiA
 • Wiceminister Jarosław Zieliński podczas wypowiedzi do zgromadzonych na uroczystości.
  6 mln zł na realizację programu profilaktycznego w 2019 roku fot. A. Mitura / MSWiA
 • Jarosław Zieliński występujący przy mównicy na tle biało-czerwonych flag.
  6 mln zł na realizację programu profilaktycznego w 2019 roku fot. A. Mitura / MSWiA
 • Barbara Stasiak podczas wypowiedzi w trakcie uroczystości.
  6 mln zł na realizację programu profilaktycznego w 2019 roku fot. A. Mitura / MSWiA

Mapa serwisu