Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 29.11.2018

Lotnisko Chopina i Lotnisko Warszawa-Modlin z bramkami biometrycznymi

Wiceminister Krzysztof Kozłowski podczas wypowiedzi w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin wdrożony zostanie system automatycznej odprawy granicznej. W podpisaniu umowy na instalację łącznie 25 bramek biometrycznych wziął udział Krzysztof Kozłowski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

W czwartek (29 listopada) w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim Zbigniew Sipiera, wojewoda mazowiecki, podpisał umowę na wdrożenie systemu automatycznej odprawy granicznej z przedstawicielami wykonawcy - spółki Enigma System Ochrony Informacji.  W ramach kontraktu zainstalowanych zostanie łącznie 25 bramek biometrycznych: 20 na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz 5 w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin. Dzięki inwestycji wartej 6,7 mln zł oba mazowieckie lotniska będą pierwszymi w Polsce korzystającymi z udogodnień automatycznej odprawy. Wpłynie to znacząco na bezpieczeństwo oraz komfort podróżnych.

- Automatyzacja kontroli dostępu pasażerów do terminali to rozwiązanie całkowicie innowacyjne. Z jednej strony to przyspieszenie obsługi pasażerów, z drugiej sprostanie najwyższym standardom bezpieczeństwa. Lotnisko Chopina w Warszawie i Port Lotniczy Warszawa-Modlin są lotniskami wyjątkowymi - są oknami na świat dla Polski – powiedział Krzysztof Kozłowski, wiceszef MSWiA. Stołeczne lotnisko obsłużyło w 2017 roku blisko 16 milionów pasażerów, a Port Lotniczy Warszawa-Modlin prawie 3 miliony.

Bramki ABC (ang. Automated Border Control) będą wykorzystane do odprawy granicznej głównie obywateli państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, posiadających biometryczne paszporty. Umożliwią podróżnym samodzielną odprawę. Bramki ABC automatycznie zweryfikują dane zawarte w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy podróżnego i potwierdzą, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem. Automatyczne połączenie urządzeń z bazami danych Systemu Informacyjnego Schengen II, które obsługuje Straż Graniczna, pozwoli m.in. ustalić czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Wdrożenie bramek biometrycznych zwiększy także przepustowość odprawy granicznej, a tym samym skróci czas odprawy podróżnych z kilku minut do kilkunastu sekund.

- Bramki ABC będą na co dzień wykorzystywane przez Straż Graniczą. To ta służba  odpowiedzialna jest za bezpieczeństwo naszych granic. Codziennie funkcjonariusze SG dbają o to, by Polacy czuli się bezpiecznie i żeby nasze granice były należycie monitorowane – powiedział wiceminister Krzysztof Kozłowski.

Pierwsza bramka ABC stanie jeszcze w tym roku, kolejne w przyszłym. Zautomatyzowana odprawa graniczna jest już przeprowadzana na innych europejskich lotniskach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii i Francji. Polska będzie 18 krajem, który posiada elektroniczny model kontroli pasażerów.

 • W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim Zbigniew Sipiera, wojewoda mazowiecki, podpisuje umowę na wdrożenie systemu automatycznej odprawy granicznej z przedstawicielami wykonawcy - spółki Enigma System Ochrony Informacji.
  Lotnisko Chopina i Lotnisko Warszawa-Modlin z bramkami biometrycznymi fot. MSWiA
 • Wiceminister Krzysztof Kozłowski podczas swojej wypowiedzi podczas konferencji.
  Lotnisko Chopina i Lotnisko Warszawa-Modlin z bramkami biometrycznymi fot. MSWiA
 • Wypowiadający się Wojewoda Mazowiecki.
  Lotnisko Chopina i Lotnisko Warszawa-Modlin z bramkami biometrycznymi fot. MSWiA
 • Wiceminister Krzysztof Kozłowski biorący udział w uroczystości podpisania umowy.
  Lotnisko Chopina i Lotnisko Warszawa-Modlin z bramkami biometrycznymi fot. MSWiA
 • Wojewoda Mazowiecki Zbigniew Sipiera w trakcie wypowiedzi.
  Lotnisko Chopina i Lotnisko Warszawa-Modlin z bramkami biometrycznymi fot. MSWiA
 • Pułkownik Straży Granicznej Andrzej Rytwiński oraz Mikołaj Wild pełnomocnik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego siedzący przy stole podczas konferencji.
  Lotnisko Chopina i Lotnisko Warszawa-Modlin z bramkami biometrycznymi fot. MSWiA

Mapa serwisu