Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 19.03.2012

Katastrofa pociągów w województwie śląskim

57 osób zostało rannych, a 16 osób zginęło w wypadku kolejowym, do którego doszło wieczorem 3 marca br. w okolicach miejscowości Szczekociny koło Zawiercia w województwie śląskim. Czołowo zderzyły się dwa pociągi: TLK „Brzechwa” z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio „Jan Matejko” relacji Warszawa Wschodnia-Kraków Główny.

 

Na miejscu wypadku w nocy z 3 na 4 marca br. był premier Donald Tusk oraz ministrowie: spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak.

 

Jacek Cichocki, mister spraw wewnętrznych podczas wspólnej konferencji 4 marca br. z szefami resortów: zdrowia oraz transportu, budownictwa i gospodarki morskiej złożył kondolencje wszystkim bliskim 16 ofiar tragicznej katastrofy, w tym także osobom z zagranicy. Szef MSW przekazał także wyrazy współczucia poszkodowanym w katastrofie. Minister poinformował, że trzy osoby są nadal w stanie ciężkim.  

 

Wśród 16 osób, które zginęły w katastrofie i które zostały zidentyfikowane jest dwóch obcokrajowców: obywatelka Stanów Zjednoczonych oraz obywatelka Federacji Rosyjskiej. 

 

W szpitalach nadal przebywa 14 osób poszkodowanych w katastrofie (według danych z 19 marca br. ), 2 osoby (obywatel Ukrainy i Mołdawii) zostały 5 marca br. wypisane ze szpitali. Osoby poszkodowane są leczone w 7 szpitalach, m.in. w: Sosnowcu, Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Rzeszowie, Czerwonej Górze koło Kielc, Tarnowie oraz w Siemianowicach Śląskich.

 

Sławomir Nowak, minister transportu budownictwa i gospodarki morskiej 4 marca br. rozmawiał z prezesem PZU, który jest ubezpieczycielem obu pociągów. PZU powołało specjalny zespół do obsługi poszkodowanych, a także uruchomiło specjalną infolinię (22) 32 21 808. Pod tym numerem telefonu wszyscy poszkodowani mogą uzyskać informacje o należnym odszkodowaniu. 

Podczas konferencji 4 marca br. szef MSW powiedział, że informacja do powiatowego stanowiska kierowania PSP w Zawierciu dotarła już minutę po czołowym zderzeniu pociągów. Jako pierwsi na miejscu wypadku pojawili się funkcjonariusze PSP ze Szczekocin.      

Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych podkreślił podczas konferencji, że służby biorące udział w akcji ratowniczej przystąpiły do udzielenia pomocy natychmiast po odebraniu zgłoszenia o wypadku. Minister wysoko ocenił pracę służb, które udzielały pomocy poszkodowanym. 

Działania Państwowej Straży Pożarnej

W akcji ratowniczej wykorzystano siły krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z 4 województw. W sumie w akcji uczestniczyło około 450 ratowników, a wykorzystanych zostało 90 samochodów.

Z województwa śląskiego w akcji uczestniczyło około 250 ratowników, z województwa małopolskiego – 56 ratowników, z województwa świętokrzyskiego - 113 ratowników, a z województwa łódzkiego - 16.

Wykorzystano 35 samochodów ratownictwa technicznego, 12 specjalistycznych kontenerów (kwatermistrzowskie, medyczny, techniczny, dowodzenia i łączności) oraz 13 psów poszukiwawczych.

Działania ratowników uczestniczących w akcji polegały przede wszystkim na: ewakuacji osób poszkodowanych, udzielaniu pierwszej pomocy, przeszukiwaniu zniszczonych wagonów oraz okolicy miejsca zdarzenia, umożliwieniu dostępu do osób uwięzionych, wyznaczeniu doraźnego lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, rozstawieniu namiotów, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

W akcji wykorzystano m.in. specjalistyczne dźwigi do podnoszenia wagonów i lokomotyw, a także różnego rodzaju pojazdy - np. na gąsienicach służące do odciągania zniszczonych wagonów. Powyższe działania umożliwiły dostęp do ciała piętnastej ofiary wypadku oraz odnalezienie szesnastej ofiary.

Działania policji

Od 3 marca br. w akcji ratowniczej brało udział łącznie około 400 policjantów z garnizonów: śląskiego oraz świętokrzyskiego.

Policjanci, którzy od samego początku pomagali strażakom i służbom medycznym zabezpieczyli miejsce wypadku przed dostępem osób postronnych oraz zapewnili sprawny dojazd i wyjazd na miejsce zdarzenia służbom ratowniczym. Zabezpieczono również bagaże i przedmioty należące do pasażerów. Bagaże i rzeczy osobiste pasażerów zostaną przewiezione do Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu, skąd będą wydawane.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, działające przy wojewodzie śląskim, zaraz po wypadku uruchomiło infolinie na temat poszkodowanych w katastrofie kolejowej. Pod numerami (32) 20 77 201 i (32) 20 77 202 rodziny pasażerów mogą uzyskać informacje na temat poszkodowanych w wypadku.

Infolinie uruchomiły także PKP Intercity. Informacje dotyczące wypadku można uzyskać pod numerami: 19 757 - z telefonów stacjonarnych oraz (42) 19 436 - z telefonów komórkowych.

Według szacunków kolei w pociągu PKP Intercity Przemyśl–Warszawa było 250 osób, a w pociągu Przewozów Regionalnych Warszawa–Kraków około 150 osób.

  • Źródło: KGPSP
  • Źródło: KGPSP

Mapa serwisu