Minister w mediach

Radio TOK FM - 19.09.2013 r.

- W ostatnich latach przestępczość w Polsce systematycznie spada. Wyjątkiem jest przestępczość pseudokibiców. To problem społeczny, z którym mamy do czynienia szczególnie w dużych miastach – powiedział dzisiaj minister Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z Janiną Paradowską na antenie Radia TOK FM.

- Chcę zwrócić uwagę, że nie mamy problemu z jakimś szczególnie ideologicznym rodzajem przestępczości. Jest to rodzaj bandytyzmu środowiska młodych ludzi, które ubiera się w różne kostiumy neonazistowskie czy narodowościowe – mówił szef MSW. Minister zwrócił uwagę, że tego typu zjawiska trzeba piętnować i nazywać po imieniu. – Konieczne jest też szukanie sojuszników. - To musi być wspólnie działanie administracji rządowej, samorządowej i organizacji społecznych. (…) Mamy do czynienia z pewną falą przestępczości bandyckiej, którą trzeba zwalczać systematycznie. Wymaga to pracy organicznej, która została uruchomiona kilka miesięcy temu i jestem przekonany, że przyniesie efekty – podkreślał minister Sienkiewicz.

Jednym z tematów rozmowy był również działania Policji. Minister podkreślił, że każdy przypadek w którym zachodzi podejrzenie, że funkcjonariusze mogli nadużyć swoich uprawnień jest dokładnie sprawdzany. – Nie przyjmuje punktu widzenia, że mamy w policji falę brutalności – zaznaczył szef MSW.

Janina Paradowska pytała również o komentowany w mediach pomysł zmniejszenia uposażeń funkcjonariuszy, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich. Ostatnio w sejmie zorganizowane zostało wysłuchanie publiczne w tej sprawie. - Nikt nie odbiera policjantom uprawnień związanych utratą zdrowia w trakcie służby. W tej sprawie większość opinii publicznej doskonale rozumie ten argument – wyjaśnił Bartłomiej Sienkiewicz.

Mapa serwisu