Działania EUCPN i państw członkowskich
- Podstawowe dokumenty przyjmowane przez Zarząd EUCPN
ROCZNE PROGRAMY PRAC
Zarząd EUCPN przyjmuje programy prac Sieci oraz roczne sprawozdania z prowadzonych działań.
EUCPN działa na podstawie rocznego programu prac, zatwierdzanego przez Zarząd. Program określa kwestie dotyczące finasowania działań, priorytetów Trio oraz aktywności Sieci w następujących czterech obszarach:
- możliwość wypracowania w EUCPN wzorców i procedur dla różnych grup docelowych (np. decydentów, instytucji, organizacji i grup roboczych na różnych szczeblach – lokalnym, krajowym, międzynarodowym),
- upowszechnianie wiedzy na temat zapobiegania przestępczości,
- wsparcie działań w zakresie zapobiegania przestępczości na poziomie lokalnym i krajowym,
- wsparcie różnych aspektów zapobiegania przestępczości na poziomie UE, z uwzględnieniem priorytetów strategicznych UE w tej dziedzinie.
W ramach poszczególnych celów, określane są zadania i projekty.
Aktualne Trio - Holandia, Słowacja i Malta wybrało „przestępczość zorganizowaną” jako główny temat swoich prezydencji. Prezydencja holenderska jako temat szczegółowy wybrała „Nielegalny handel bronią”, zaś słowacka „Zapobieganie przestępstwom przeciwko osobom starszym”.
W Programie prac na 2016 rok zawartych jest 27 projektów w dziedzinie zapobiegania przestępczości, w tym trzy projekty polskie: 1. Poprawa zdolności Polski do walki z handlem ludźmi – Departamentu Analiz i Polityki Migracyjnej MSWiA; 2. „Cyberdżungla” – Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie; 3. Cyberprzemoc – jak jej się przeciwstawiać - Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
Program prac EUCPN na rok 2016 został przyjęty przez Zarząd EUCPN na posiedzeniu w dniu 16 grudnia 2015 r. w Luksemburgu.
LINK - http://eucpn.org/document/work-programme-2016
ROCZNE SPRAWOZDANIA
Zgodnie z decyzją RUE z dnia 30 listopada 2009 roku Zarząd EUCPN przyjmie roczne sprawozdania z działań prowadzonych w ramach Sieci. Roczne sprawozdanie zawiera informacje obejmujące podsumowanie roku oraz stan realizacji rocznego programu prac. Sprawozdanie opisuje również działania podejmowane przez prezydencje i państwa członkowskie, w czterech ww. obszarach – celach działania sieci.
Roczne sprawozdanie z działań prowadzonych w 2015 r. zostało przyjęte przez Zarząd EUCPN na posiedzeniu w dniu 12 kwietnia 2016 r. w Amsterdamie.
W 2015 r. Polska aktywnie uczestniczyła w działaniach Sieci. Realizowano projekt pn. „Poprawa zdolności Polski do walki z handlem ludźmi (Departament Analiz i Polityki Migracyjnej MSWiA).
Przedstawiciele Polski wzięli udział we wszystkich czterech posiedzeniach Zarządu EUCPN, które odbyły się w 2015 r., w tym w Konferencji Dobrych Praktyk. W 2015 r. Polska zgłosiła projekt Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Edukacji „Drogowskazy” - „Cyberprzemoc w szkołach” do Konkursu na Europejską Nagrodę w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości.
LINK - http://eucpn.org/document/annual-report-2015
- Toolboxy i tematyczne materiały (thematic papes)
Sekrateriat EUCPN zbiera wkłady od państw członkowskich i przygotowuje informatory (tzw. Toolbox) i materiały tematyczne (tzw. thematic paper), zawierające informacje i dobre praktyki w różnych dziedzinach związanych z zapobieganiem przestępczości.
Materiały publikowane są na stronie internetowej EUCPN. Ostatnio opublikowane toolbox dotyczyły m.in. zapobiegania wtórnej wiktymizacji, nielegalnemu handlowi bronią.
LINK - http://eucpn.org/search/knowledge-center/toolbox
- oficjalna strona internetowa Sieci: www.eucpn.org
Sieć posiada oficjalną stronę internetową w języku angielskim, prowadzoną przez Sekretariat EUCPN. Na stronie można znaleźć m.in.:
- opis EUCPN,
- dokumenty podejmowane przez Zarząd;
- polityki, strategie, rozwiązania legislacyjne, informacje o działaniach podejmowanych przez państwa członkowskie w określonych obszarach przestępczości (w tym m.in. dotyczące kradzieży, przestępczości seksualnej, przestępczości nieletnich przemocy domowej oraz działań przestępczych, których przedmiotem są pojazdy), a także oraz dobre praktyki i projekty;
- informatory (tzw. Toolbox) i materiały tematyczne;
- przedstawicieli EUCPN w państwach członkowskich;
Część dokumentów została przetłumaczona na wybrane języki urzędowe państw członkowskich.