Tag prawo
-
Kwalifikacja wojskowa 2014
Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa będzie prowadzona od 3 lutego do 30 kwietnia, potrwa 63 dni roboczych i obejmie około 270 tysięcy osób.
-
Sejm uchwalił nową ustawę o cudzoziemcach
Wydłużenie z 2 do 3 lat zezwolenia na pobyt czasowy dla cudzoziemców, jedno zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce, czy zezwolenie na pobyt czasowy na okres do 3 lat dla cudzoziemców kontynuujących w Polsce studia – to tylko niektóre ze zmian, przygotowanych dla cudzoziemców w nowej ustawie, która 8 listopada została przyjęta przez Sejm. Teraz projekt zostanie skierowany do rozpatrzenia przez Senat. Planowanym terminem wejścia w życie jest 1 maja 2014 r.
-
Powstanie Centralne Biuro Śledcze Policji
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada utworzenie nowej jednostki organizacyjnej – Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP). CBŚP zastąpi Centralne Biuro Śledcze KGP - komórkę organizacyjną obecnie funkcjonującą w strukturze Komendy Głównej Policji.
-
Projekt ustawy o Komisji Kontroli Służb Specjalnych
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało do konsultacji międzyresortowych oraz społecznych projekt ustawy o Komisji Kontroli Służb Specjalnych. Dzięki projektowanym zmianom wzmocniona zostanie gwarancja respektowania przez służby praw i swobód obywatelskich poprzez wprowadzenie kontroli wykonywania przez służby czynności operacyjno-rozpoznawczych. Zostanie również stworzony mechanizm kontroli przetwarzania przez służby specjalne danych osobowych, w tym danych wrażliwych. Komisja Kontroli Służb Specjalnych będzie niezależnym organem wyposażonym w szerokie uprawnienia kontrolne.
-
MSW o poselskim projekcie w sprawie straży gminnych i miejskich
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych negatywnie zaopiniowało poselski projekt ustawy, który miał pozbawić straże gminne i miejskie możliwości karania kierowców przy użyciu fotoradarów i wystawiania mandatów za złe parkowanie. Z przedstawionej przez resort analizy wynika m.in. że na tych odcinkach dróg, na których postawione są fotoradary spada liczba wypadków drogowych, a na wielu z nich takie zdarzenia nie występują w ogóle.
-
Projekty ustaw o ABW i AW trafiły do uzgodnień międzyresortowych
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych skierowało projekty ustaw o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Zgodnie z zapowiedziami Bartłomieja Sienkiewicza ABW będzie podlegać Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.
-
Ustawa o środkach przymusu bezpośredniego weszła w życie
5 czerwca weszła w życie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego. Ustawa ujednolica m.in. zasady, sposób użycia, rodzaje środków przymusu bezpośredniego, oraz przypadki, kiedy mogą być użyte. Ustawa ujednolica przepisy w taki sposób, aby służby, które wykonują zbliżone zadania - miały możliwość użycia podobnych środków przymusu bezpośredniego.
-
Renty policyjne i wojskowe w konsultacjach
Do 18 kwietnia br. potrwają konsultacje ze związkami zawodowymi służb mundurowych, dotyczące projektu ustawy przygotowanego przez MSW. Projekt reguluje kwestie funkcjonowania komisji lekarskich, rent funkcjonariuszy policji i żołnierzy, a także rozwiązania z zakresu prewencji rentowej oraz aktywizacji zawodowej byłych policjantów, strażników granicznych, strażaków PSP i funkcjonariuszy BOR. Konsultacje międzyresortowe zakończyły się 3 kwietnia br.
-
W Sejmie o środkach przymusu bezpośredniego
6 marca br. w Sejmie odbyło się I czytanie rządowego projektu ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Wcześniej projekt ustawy, przygotowany we współpracy z MSW, przyjęła Rada Ministrów. Projekt ujednolica m.in. zasady, sposób użycia, rodzaje środków przymusu bezpośredniego, oraz przypadki, kiedy mogą być użyte. Ustawa ujednolica obecne przepisy w taki sposób, aby służby, które wykonują zbliżone zadania - miały możliwość użycia podobnych środków przymusu bezpośredniego.
-
Rada Ministrów przyjęła ustawę o środkach przymusu bezpośredniego
20 lutego br. Rada Ministrów przyjęła przygotowany we współpracy z MSW projekt ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Projekt przeszedł konsultacje i bez uwag przekazany był na Radę Ministrów. Projekt ujednolica m.in. zasady, sposób użycia, rodzaje środków przymusu bezpośredniego, oraz przypadki, kiedy mogą być użyte. Ustawa ujednolica obecne przepisy w taki sposób, aby służby, które wykonują zbliżone zadania - miały możliwość użycia podobnych środków przymusu bezpośredniego.